Traagiline sündmus pani muretsema. Vingugaasiandurite müük kasvab hüppeliselt, rohket huvi tuntakse ka seadmete hoolduse vastu

 (17)
Gaasiseadmeid tuleb regulaarselt hooldada.
Gaasiseadmeid tuleb regulaarselt hooldada.Foto: Andres Putting

Kuigi vingugaasiandur on sellest aastast kõikides korstnaga ühendatud gaasiseadmetega eluruumides kohustuslik, oli huvi nende vastu seni üsna leige. Nüüd, pärast kolme surmaga lõppenud vingugaasimürgitust paistab, et olukord on muutumas.

Et selgitada, kas huvi enda ohutuse vastu on sel nädalal kasvanud, uuris Delfi Kasuliku toimetus mitmelt vingugaasiandureid müüvatelt ja gaasiseadmete hooldusega tegelevatelt ettevõttelt, mida näitab nende müügistatistika ja päringute arv.

Tamrexi personali- ja kommunikatsioonispetsialist Diana Karmo kinnitab, et võrreldes varasema ajaga tuntakse vingugaasiandurite vastu oluliselt rohkem huvi. "Ostetakse palju," kommenteeris ta. "Selle nädala seisuga on umbes pooltuhat kodu vingugaasianduri paigaldamise läbi turvalisemaks saanud. Usutavasti on see number suuremgi, sest vingugaasiandureid müüvad üsna mitmed ettevõtted."

Veebipoe Tuleohutuskaubamaja juhataja Ardon Kaerma sõnul on nende e-poe külastatavus kasvanud 400% ning sama on ka müügigiga. "Kindlaks tooteliidriks on meil viimaste päevade jooksul kujunenud tõepoolest vingugaasiandurid, mida ostetakse enamasti mitmekaupa," ütles ta ning lisas, et samuti on kasvanud suitsuandurite ning tulekustutite müük.

Eesti Gaasi kommmunikatsiooni- ja turundusjuhi Kersti Tummi sõnul on sel nädalal nende infotelefonile laekunud tõesti palju pöördumisi, nii küsimuste kui sooviga gaasiseadmeid hooldada. "Eesti Gaas ise pakub gaasikatla hooldusteenust täna Harjumaa piires, alustasime aasta tagasi. Mujal piirkondades soovitame meile teadaolevaid kohalikke hooldusfirmasid," selgitas ta.

Seotud lood:

Tummi väitel plaanib Eesti Gaas laiendada oma hooldusteenuse ka üleriigiliseks, kuid see nõuab natuke aega. "Hetkel on Tallinnas meil katlahooldusteenuse järjekord 2-2,5 nädalat," lisas ta.

Ta rõhutas, et oluline on tagada kodudes ventilatsioon ja paigaldada vingugaasiandurid kõikidesse eluruumidesse, kus asub korstnaga ühendatud põlemisprotsessiga seotud seade – olgu selleks gaasiseade või ka näiteks puuküttel toimiv ahi, kamin või pliit, sest vingugaas tekib kõigi kütuste mittetäielikul põlemisel. Tumm lisas, et ka Eesti Gaasist saab endale vingugaasianduri tellida.

Olukord paraneb, kuid pole endiselt kiita

Gaasiseadmete tehnilise olukorra kontrolliga tegeleva ettevõtte Kiwa Inspecta seadmekontrolli osakonna peaekspert Siim Peetrimägi kinnitab, et nende poole on pöördunud sel nädalal rohkem inimesi kui tavaliselt. "Jah, viimasel nädalaga on kasvanud päringute arv gaasiseadmete kontrolliks," ütles Peetrimägi. "Päringute kasvu on täheldada ka eramajade sektoris, mis muidu on olnud suhteliselt vaikne."

Peetrimägi sõnul saavad nad kontrollid korraldatud 3-4 päeva jooksul. "Suuremate koguste, nt tervete kortermajade puhul lepitakse aeg eraldi kokku selliselt, et ka seadmete omanikud oleks kontrolli hetkel olemas ja siin sellist üldist ajavahemikku öelda ei saa," sõnas ta.

Tema hinnangul pole aga olukord ikkagi kiita. "Seniste kontrolli tulemuste põhjal on selliseid seadmeid, mis nõuaksid gaasivarustuse kohest sulgemist, esinenud harva, küll aga esineb ohtralt puuduseid ventilatsioonis ja põlemisõhuga varustatuses, mis võib viia vingugaasi tekkeni ja levikuni ruumides."

Peetrimägi jätkab, et samuti esineb gaasipihkamist torustike liidetest, kuid need on üldjuhul tasemel, mis otsest ohtu ei kujuta. "Kõrvaldada tuleb need siiski. Maagaas ei ole mürgine, kuid suuremad pihkamised võivad põhjustada plahvatuse. Suuremad pihkamised on loomulikult tuvastatavad ka gaasi spetsiifilise lõhna tõttu. Oleme täheldanud, et palju segadust on ka suituslõõridega, mille seisukord ja sobivus gaasiseadmele jääb küsitavaks," kommenteeris ta.

"Vingugaasi andurite paigalduse osas paistab silma muster, kus korteriühistu poolt korraldatud paigalduse puhul on need olemas, kuid kui paigaldus on jäetud korteriomaniku hooleks, siis neid üldjuhul ei ole. Viimaste traagiliste sündmuste valguses tundub, et gaasiseadmete omanike teadlikkus ohtudest on kasvanud, kuid paljuski on levinud arusaam, et minuga see juhtuda ei saa!" lõpetab Peetrimägi

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias