Trepikojast ja panipaigast on ratta varastamise tõenäosus suurem kui avalikust rattaparklast


Jalgrattad linnapeal
Pilt on illustratiivneFoto: Hendrik Osula

Bike-ID jalgrattaregistri statistika järgi varastatakse enim üsna tavalisi, soodsahinnalisi rattaid. Kõige sagedamini varastatakse rattaid trepikodadest või tänavalt; rattaparklates on rattaid aga turvalisem hoida.

Kui keskmine registreeritud ratas maksab 640 eurot, siis varguste ohvriks on langenud keskmiselt 440-eurosed kaherattalised. Kalleimad andmebaasiga liitunud jalgrattad on kuni 7500-eurosed, kuid ühtegi sellist superratast tänavu varastatud ei ole.

"Vähem silmatorkavaid, lihtsaid rattaid on vargal kergem maha müüa," kommenteerib Bike-ID rattaekspert Marden Muuk. "Need viiakse sageli müüki teise linna, kus nad leiavad 100-150 euro eest uue omaniku."

Muuk soovitab kasutatud ratast ostes sõiduvahendi tausta kontrollida, sest esiteks ei soovi ju keegi varaste tegevust toetada ning teiseks võib varastatud rattaga sõites sattuda päris piinlikku olukorda. Bike-ID registris saab raami- või turvakleebise numbri järgi kontrollida, ega ratas ei ole varastatuks märgitud. Samuti tuleks ostu sooritamisel alati paluda näha rattadokumente.

Bike-ID andebaasi kohaselt varastatakse palju rattaid just trepikodadest ja panipaikadest, mida kinnitavad ka Justiitsministeeriumi Ohvri - ja Kriminaalpoliitika uuringud. Rattaomanik võib mõelda, et taolises kohas on ratas varaste silma alt ära, kuid varastele meeldibki toimetada just segamatult.

"Positiivsena torkavad silma jalgrattaparklad - sealt on võetud vaid 15% varastatud ratastest," kommenteerib Muuk üldsusele üllatavana kõlavat soovitust hoida ratast lukustatuna parklas. "Rattaparklad on tavaliselt käidavates kohtades ja sageli ka valvekaamera vaateväljas, olles sellistena varastele ebamugaks tegutsemispaigaks."

Bike-ID on Eesti idufirma, mis pakub tasuta jalgrattaregistrit ning nutiäpi kaudu ostetavat kindlustuskatet jalgratastele.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias