Trikid, millega väikelaenuandjad lihtsameelseid orki tõmbavad

 (9)
Trikid, millega väikelaenuandjad lihtsameelseid orki tõmbavad
Foto: Scanpix

Heade pakkumistega on ikka nii, et kui miski tundub liiga hea, et olla tõsi, siis see enamasti polegi tõsi. See universaalne tõde kehtib tegelikult pea igas olukorras, kui mõned üksikud suuremat või väiksemat sorti imed välja arvata. Finantsteenuste valdkonnas pole paraku põhjust imedele loota.

Küll aga üritatakse just finantsteenuste ja laenude turul sageli jätta muljet, et pakkumised on parem kui elu ise, kirjutab TF-i Laenukool. Toome ära mõned levinumad „nipid", millega üritatakse inimesi enda teenuste kasuks kallutada.

  • Tasuta laen! Tundub ju supermõistlik võtta laenu, millelt ei tule intressi maksta? Nö peenikest kirja lugedes selgub enamasti siiski, et kuskil on konks - intressi ei tule tasuda vaid mingil lühikesel perioodil või ainult esimeselt osamakselt. Isegi kui õnnestub mitu korda erinevatest kohtadest seda „tasuta" laenu võtta, lõppeb selline skeemitamine suure tõenäosusega varem või hiljem laenulõksu langemisega.
  • Laena SMS-teel. Tegelikult käivad samasse kategooriasse ka laenu vormistamine toidupoes või ajaleheputkas. Eesmärk on sellistel teenustel üks - sokutada pakkumine inimesele käeulatusse just siis, kui mingi emotsiooni ajel soov tekib. Võib ju mõelda, et mis selles halba on, kui nõudlus ja vajadus kokku saavad, kuid vastutustundliku laenamise põhimõtetega see siiski kokku ei käi.
  • Mikroskoopiline intress. Intressi number võib ju madal olla, kuid alati tasub võrrelda kõiki laenu tingimusi. Sageli on väga väikese intressi juures ka mingi konks - näiteks lisandub lepingu sõlmimise tasu, laenu ei ole võimalik varem tagasi maksta või kaasnevad sellega täiendavad kulud vms. Lõplikku tõde ei näita sageli isegi krediidikulukuse määr, sest see ei kajasta neid kulusid, mis keeratakse inimese kraesse siis, kui makse peaks viibima või tekkima mõni muu probleem.
  • Vabakasutusega laenukontod. Pole vahet, kas nimetada seda krediidikontoks, laenukontoks, arvelduskrediidiks või millekski muuks - kui antakse kasutada võõras raha, mis tuleb hiljem koos mingite lisatasudega tagasi maksta, on tegemist laenuga. Ja laenuga kaasnevad kulud. See, et laen on tehtud mingi konto kaudu igal hetkel kättesaadavaks, inimeste finantsdistsipliinile kasuks ei tule.

Nii et kuigi parima pakkumise otsimine on igati tervitatav, siis kõik pole kuld, mis esmapilgul hiilgavana näib. Ühegi ettevõtte eesmärk ei ole sulle heategu teha, kõigil on mängus oma ärihuvid. Ja tulles tagasi alguse juurde, siis kui mingi asi tundub liiga hea, et olla tõsi, siis see enamasti ei olegi.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias