TTJA: isetehtud maski ei tohi reklaamida kaitsemaskina. Need võivad soodustada viirusesse nakatumist

 (111)
Maskid sadamas 30.01.2020
Maskid sadamas 30.01.2020Foto: Andres Putting

Viimasel ajal on hakanud levima internetis ja sotsiaalmeedias isetehtud maskide müügiks pakkumine. Selle valguses ei tohiks ära unustada, et viiruste eest kaitsvad maskid peavad vastama isikukaitsevahenditele kehtivatele nõuetele ning nende kaitseomadused peavad olema kontrollitud ja tõendatud.

Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet (TTJA) on välja andnud juhendi isikukaitsevahendite nõuete ja turustamise kohta. „TTJA nõustab igapäevaselt kõiki ettevõtjaid ja pöördujaid ning soovitame kõigil esimese asjana tutvuda juhendiga, kus kõige olulisem kirjas. Info ja nõuannete saamiseks oleme loonud ka eraldi e-posti aadressi ikv@ttja.ee,“ lausus TTJA tehnikaosakonna juhataja Ingrid Teinemaa.

Lisaks isikukaitsevahenditena kasutatavatele maskidele, kasutatakse ka meditsiinilisi maske, mille eesmärk on piirata nakkustekitajate edasikandumist maski kandjalt teistele inimestele. Meditsiinilist maski soovitame kanda nakatunud inimestel, vältimaks köhimisest või aevastamisest tekkinud piiskade laialdast levimist. Mõningal määral võib kaitsta meditsiiniline mask ka avalikes kohtades otseste mikroosakeste eest või takistada enda näo katsumist, kuid koroonaviiruse eest meditsiiniline mask kaitset ei paku.

Seotud lood:

Põhjuseks on see, et meditsiinilised maskid ning isikukaitsevahendid valmistatakse mittekootud materjalidest. Kootud materjali kiudude vahed on väga suured. Isikukaitsevahendiks liigituva maski eesmärk on pakkuda kaitset, et viirus ei pääseks läbi materjali. Koroonaviirus on 120 nm (nanomeetrit) ehk 0,00012 mm. Võrdluseks juuksekarva keskmine läbimõõt on 0,045 kuni 0,11 mm. Seetõttu peab maskide kaitseklass olema kas vähemalt FFP2 või WHO soovituste kohaselt sobib viiruse eest kaitseks ka meditsiiniline mask koos kaitseprillide või kaitsevisiiriga.

Isetehtud maski, olenemata mitmest kihist see on õmmeldud või mis materjale kasutatud, ei tohi reklaamida kaitsemaskina või väita, et see aitab koroonaviiruse eest kaitsta. Kui niisugune mask niiskub, võib sellel olla vastupidine efekt, mis hoopis soodustab viirustesse nakatumist.

LISAINFO:

Isikukaitsevahendite nõuetele vastavuse osas on pädevaks asutuseks Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet.

Juhend isikukaitsevahendite nõuete ja turustamise kohta on kättesaadav TTJA kodulehel.

Meditsiiniliste maskide juhend tootjatele

Korduma kippuvad küsimused kaitsemaskide kandmise kohta leiab Terviseameti kodulehelt.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias