Turvafirma hoiatab: veerand jalgrattaist varastatakse lukustamata trepikojast

 (8)
Tramm, buss, jalgratas
Foto on illustratiivne.Foto: Rauno Volmar

Maikuuga alanud jalgrattavarguste kõrghooajal varastatakse iga neljas jalgratas lukustamata trepikojast, selgub turvaettevõtte Rapid Security kuritegevuse analüüsist.

"Nelja kuuga, maist augustini, registreeritakse ligi 60% terve aasta jalgrattavargustest," selgitas turvaekspert ja Rapid Security juhataja Vallo Põldma. "Kahjuks teevad jalgrattaomanikud varaste elu ise lihtsaks, iga viies varastatud jalgratas viiakse kaasa lukustamata koridorist või trepikojast."

Viimase viie aasta varavastaste kuritegude analüüs näitab, et jalgrattavaras ei hakka lukku lõhkuma tema jaoks lihtsates kohtades nagu trepikodades või hoovides. "Luku lõhkumine on seal vargale liiga ohtlik ja lukustamata ratta kaasahaaramine - kasvõi järgmisest hoovist - liiga lihtne," selgitas Põldma. "Peaaegu üheksa jalgratast kümnest, mis varastatakse trepikojast, koridorist või hoovist, on lukuga kaitsmata."

Varastatud jalgratastest vaid iga kahekümnes viidi kaasa videovalve või signalisatsiooniga kaitstud alalt. "Kohtades, kust jalgratta saab lihtsalt ja kiiresti kaasa haarata, kardavad vargad ka videovalvet mõnevõrra vähem - eeskätt avalikes kohtades, parklates, lahtistes hoovides," täpsustas Põldma. "Seal, kus ratta varastamiseks tuleb lõhkuda uks või lukk, ajab videovalve või signalisatsioon vargal üldjuhul viimasegi isu riskida."

Viimase viie aasta jooksul on Eestis registreeritud keskmiselt 996 jalgrattavargust aastas, neist ligi kaks kolmandikku Tallinnas või Harjumaal.

Rapid Security on Skandinaavia turvaettevõte, mille Eesti haru pakub valveteenuseid ja -tehnoloogiat kõigis kolmes Balti riigis.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias