Tüütu ja ebameeldiv staatiline elekter - kuidas seda vältida

 (16)
Foto on illustratiivne
Foto on illustratiivneFoto: Ilmar Saabas

Jahedamate ilmade saabudes tuleb sagedamini ette ka "särtsu saamist". Kas põhjus võib olla selles, et kantakse rohkem villaseid riideid ja paksemaid jalanõusid? Artikkel vastab levinumatele staatilise elektriga seotud küsimustele.

Miks mina saan palju rohkem särtsu kui teised?

Sellel võib olla palju põhjusi. Esiteks on osad inimesed tundlikumad kui teised. Enamiku inimeste jaoks jääb staatilise elektri tundmise madalaim lävi 2000-4000 voldi vahele.
Teiseks sõltub see keha ja jalgade suurusest, samuti jalanõude talla paksusest. Mida suurem keha, suuremad jalad ja õhem tald, seda tõenäolisem on särtsu saada. Kolmandaks võid sa rohkem staatilist elektrit tekitada kui teised. Seda kingataldade materjali tõttu või selle tõttu, kuidas sa kõnnid.

Enamikul kaasaegsetest jalanõudest on kummist või plastikust tallad.
Kõndides kuhjub staatiline laeng taldadele ja kingadele. Eriti sageli
tuleb seda ette siis, kui põrandakattematerjal soodustab staatilise elektri tekkimist. Näiteks vanemad nailonvaibad on eriti head staatilise elektri tekitajad.

Istudes toolil võib kontakt tooli ja riiete vahel samuti staatilist elektrit tekitada. Liikudes toolil edasi-tagasi või toolilt tõustes
võtab keha saadud staatilise laengu kaasa. Ka võivad mööblikatted
olla oluline tegur staatilise elektri tekkimisel. Kõige vähem tekitab
staatilist elektrit puuvillane materjal.

Seotud lood:

Kas ilm mõjutab särtsusaamist?

Staatilise elektri tekkimist soodustab kuiv õhk. Õhk võib väljas olla väga kuiv, kui ilm on selge ja külm. Siseruumides võivad keskküte ja konditsioneer kuiva õhu tekkimisel kaasa aidata, sest kütmine soojendab õhku ja vähendab selle niiskust.
Staatilist elektrit saab sagedamini külma kuiva ilmaga, eriti kui viibida keskküttega ruumides. Asi läheb paremaks, kui ilm niiskemaks muutub.

Kuidas särtsu saamisest hoiduda?

Kahjuks ei ole see alati lihtne. Siseruumides võib proovida niisutaja abil suhtelise õhuniiskuse RH) tõstmist 40-50 protsendini. Samuti tuleks eelista nahast taldadega jalanõusid.
Põrandaid võib soovi korral lasta töödelda staatilist elektrit ärahoidva vahendiga, kuid selle toime kulub mõne aja pärast tõenäoliselt maha. Mööblile ja riietele võib pihustada antistaatikut.

Ma saan sisseoste tehes elektrit - kuidas seda ära hoida?

Ostukäru lükates võivad rattad staatilist elektrit tekitada - ringi kõndides koguvad käru rattad staatilist elektrit ja kui sa midagi puudutad, saadki särtsu.
Selle efekti muudavad hullemaks kuiv õhk ja põrandakattematerjal. Abiks võib olla see, kui käes hoida näiteks võtit ja sellega mingit metallist eset puudutada. See laeb staatilise elektri valutult maha. Mõned inimesed kannavad ka antistaatilist käevõru.

Paraku on suurem võim poejuhtide kätes, sest ainult nemad saavad otsustada põrandamaterjali või ostukärud välja vahetada.

Allikas: lectrostatics.net

Hea lugeja, millises poes oled sina mitmel korral staatilist elektrit saanud? Kas oled leidnud mingi hea nipi, kuidas seda ära hoida?

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias