Ühistranspordi asemel tasuta jalgratas? Mart Helme ettepanek hakkab juba teoks saama

 (189)
Jaga oma jalgratast ühiskasutuseks!
Ühistranspordi asemel tasuta jalgratas? Mart Helme ettepanek hakkab juba teoks saama
Bikeep

Tallinnas kogutakse inimestelt jalgrattaid, et neid kriisiajal ühistranspordi asemel oleks võimalik tasuta kasutada.

Siseminister rääkis neljapäevasel valitsuse pressikonverentsil, et väiksemates linnades võiks mõelda eriolukorras ühistranspordi kinni panekut ja jalgrattaga liiklemise soodustamist.

"Mis puudutab transporti, siis ma olen teinud ettepaneku, mida me pole veel jõudnud põhjalikumalt kaaluda, et eriti väiksemates linnades me võiksime kaaluda linnasisese transpordi täielikku kinni panekut ja riigi ning kohalike omavalitsuste koostöös jalgrattalaenutuse või andmise kasutusele võttu, et inimesed liikuda saaksid," sõnas Helme.

Sõnasabast haaras kinni Tallinnas nutikaid rattaparklaid pakkuv ettevõte Bikeep, mis oma nutikatesse rattaparklatesse jalgrattaid, mida kõik saavad läbi Bikeep rakenduse tasuta rentida, et asendada oma ühistranspordi- või autosõit jalgrattasõiduga.

"Kui minister Mart Helme oli seda öelnud, otsustasime meeskonnaga kohe, et tahame hiljemalt 48 tundi peale siseministri üleskutset lahendusega väljas olla. Ja selle eesmärgi me eile ka täitsime. Kuna lahendus on mõeldud kriisiolukorras kodanike liikumise turvalisemaks ja hõlpsamaks muutmiseks, siis ratta kasutusega mingeid tasusid ei kaasne," avaldas Bikeepi tegevjuht Kristjan Lind.

Kuidas toimib?

Ettevõte kogub inimestelt eriolukorra ajaks jalgrattaid, et neid tasuta kodanikele laenata. Peale kriisi lahenemist antakse rattad omanikele tagasi. Lisaks on praeguseks ca 10 jalgrattaga panustanud ettevõte Konverter.ee.

Seotud lood:

"Kõige fantastilisem on kogu projekti juures see, et jalgrattad tulevad linnakodanikelt endilt, kes annavad need kriisisituatsioonis teistele kasutada," ütles Bikeepi tegevjuht Kristjan Lind.

Kes soovivad oma rattaid tasuta rendile tuua, siis tuleb ettevõttega ühendust võtta aadressil rent@bikeep.com. Sealt antakse edasised juhised, kuhu võiks jalgratta jätta ja kas see ratas üldse sobib. "Meie huvi ons aada võimalikult sõidukorras rattaid," ütles Lind Delfile, et on juba tahetud tuua ka rattaid, mis liiga palju remontimist vajavad.

"Väga suur abi on juba olnud Konverter.ee poolt antud jalgratastest ja lisaks täname City Bike OÜ-d, kes on nõu ja jõuga rataste hoolduse juures abiks olnud. Suur tänu neile, sest mitte keegi meist ei saa selle eest tasu," lisas Lind, kes palus jalgratastega käituda heaperemehelikult.

Jalgratta laenutamiseks on vaja Bikeepi mobiilirakendust ja seejärel näeb juba kaardilt parklate asukohti. Parklas tunneb rendirattad ära "rendi mind" sildi järgi sadula küljes. Rakendusest tuleb valida "Bike rent" parkla ja sealt on võimalik avada soovitud ratas. Jalgratta tagastamine käib täpselt samamoodi nagu selle rentimine.

Bikeep lubab parklate juures pakkuda ka desinfitseerimisvahendeid, et ratas enne sõidu alustamist ära puhastada.

Rentija tuvastatakse läbi Smart-ID, Mobiil-ID või ID-Kaardi. Esialgu kasutuspiirangut rattakasutuse ajal ei ole ning loomisel on ka lahendus pikaajaliseks jalgrataste rendiks.

Nimetatud algatusega ei muuda Bikeep oma tavapärast tegevust - kõik parklad jäävad toimima ka tavarataste lukustajana.

Bikeep on 2013. aastal loodud nutikas rattaparkla, mis kasutab kõrgtugevat terast ja tarka tehnoloogiat, et lukustada jalgratta raam ja esiratas. Ratta lukustamiseks piisab telefonikõnest või RFID kaardist. Tänaseks on Bikeep paigaldanud 13 eri riiki veidi alla 2000 nutika ratta parkimise posti.

Bikeep on juba mitmetesse Eesti linnadesse rajanud oma nutikate rattaparklate võrgustiku ning arendanud mobiilirakenduse nende kontrollimiseks, pakkudes nii ka võimalust automatiseeritud kontaktivabaks jalgrattarendiks.

Samas oli puudu lahendus, mis võimaldaks edukat rataste rentimist, sest kuigi Bikeep on arendanud välja nutika parkla ning Tallinna poolt on olemas vajalik infrastruktuur, siis olid puudu jalgrattad, mida inimesed mugavalt laenutada saaksid.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!
Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias