Umbkeelne Maxima kassiir: mina räägin sinuga ainult Euroopa Liidu ehk vene keeles

 (372)
Jaga oma kogemusi, kas eesti keelega ikka saab hakkama: vihje@delfi.ee
Umbkeelne Maxima kassiir: mina räägin sinuga ainult Euroopa Liidu ehk vene keeles
Foto: Kuvatõmmis

Juulikuus külastas tallinlanna Karina Keskturu juures asuvat Maxima kauplust ning sai ebameeldiva teeninduse osaliseks kui umbkeelne kassas olnud vanem proua lisas oma suva järgi kliendi ostude hulka võõra singi.

Kui Karina seda kassiirile mainis, valas kassaproua kritiseerija üle venekeelsete solvangutega, kirjutab Õhtuleht.

Karina märkis, et niimoodi suhelda ei ole ilus, ning palus, et kassiir ulataks nii talle kui ka tema taga seisnud naisele tšekid, et nad saaksid oma ostukorvide summa üle kontrollida.

Kassapidaja käitumisest nördinud, palus Karina tollel enda ees vähemalt vabandadagi, mille peale müüja vene keeles teatas, et ei vabanda kellegi ees - enne pakib asjad kokku ja lahkub töölt.

Karina tuletas seepeale kassapidajale meelde - nüüd juba ka ise vene keeles kõneldes -, et ta töötab siiski Eesti riigis, ning palus endaga edasi rääkida eesti keeles, mille peale teatas kassiir et räägib klientidega vaid Euroopa Liidu ehk vene keeles.

Loe pikemalt tänasest Õhtulehest.

Maxima kommunikatsioonijuht Katja Ljubobratets edastas Delfile ka pikema selgituse aset leidnud vahejuhtumist:

Seotud lood:

Kõnealuse olukorra põhjustas see, et kahe erineva kliendi kaubad jäid kassaliinil vastava kassapulga abil eraldamata. Tekkinud arusaamatuse tõttu on klientide ees vabandatud nii kohapeal kaupluses kui ka hiljem aset leidnud vestlustes ning nad tasusid oma ostude eest korrektsed ostusummad.

Arvestades klientide senist tagasisidet, soovime võimalusel teenindada igat klienti just tema eelistatud keeles - seda nii eesti ja vene, aga ka näiteks inglise, soome ja saksa keeles. Mõistagi on eestikeelne teenindus esmase tähtsusega ja seda mitte ainult kehtivast seadusenõudest tulenevalt, vaid ikka seepärast, et enamus meie kliente eelistab suhelda eesti keeles. Samas on jätkuvalt suure osatähtsusega ka nende klientide arv, kes eelistavad näiteks inglise- või venekeelset teenindust.

Täna töötab meie kauplustes üle Eesti ligi 3000 teenindajat ja samaaegselt on vaba ligi 100 ametikohta. Kahjuks ka teada fakt on see, et iga päevaga on uute töötajate leidmine aina raskem, kuna Eestis lihtsalt ei leidu piisavalt selliseid inimesi, kes sooviksid ja oskaksid ning ühteaegu sobiksid tööle jaekaubandussektoris. Töövestlusele tulnud kandidaatidest liituvad meie meeskonnaga need, kes valdavad eesti keel vähemalt algtasemel. Paraku näitab ka praktika, ei pruugi sellest oskusest alati ja igas olukorras piisata. Seda eriti pingelistes olukordades, mis võivad argitasandil tekkida kliendi ja teenindaja vahel põhjusel, et ei leita ühist keelt.

Meie töötajate arendamiseks ja seeläbi ka oodatud tasemel teeninduse pakkumiseks on meie ettevõte teinud ja teeb ka edaspidi omaltpoolt ning oma kuludega mitmeid töökohapõhiseid keeleõppeprogramme. Nende hulgas on võimalused praktiseerida keeli keeleklubides ja ka töötades teises piirkonnas (nt Ida-Virumaalt Saaremaale, ettevõte maksab kinni sõidud ja majutuse). Sügisel käivitame ka töökoha põhise keeleõppe projekti, mille väljatöötamisel oli meile abiks Tallinna Ülikool.

Arvestades Eesti tööjõuturu tänast seisu ja tulevikuväljavaateid peame möönma, et lähiaastatel võib vajadus töökohapõhise keeleõppe järgi vaid kasvada. Meie ettevõte, olles vastutustundlik ja Eesti suurim tööandja, on juba selle rolli võtnud. Kuid pelgalt meie ettevõttesisestest pingutustest on kogu üldist olukorda hinnates kahjuks siiski vähe. Seepärast kavatseme vastavteemalised küsimused tõstatada ka riiklikul tasandil. Samuti oleme tänulikud kõigile inimestele, kes on aidanud meie teenindajaid omapoolse mõistva suhtumisega ja konstruktiivsete ettepanekutega.

Oleme igati huvitatud, et olukord leiaks nii kiire lahenduse kui on ainult võimalik. Viidates ameti puhkustele on Keeleinspektsioon määranud konkreetse vastuse tähtaega ja just sellega me ka oma tegevuses arvestame.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias