Uue ajastu kriminaalide trikid, mille tõttu võid üleöö autoärandaja ohvriks langeda

 (74)
Uue ajastu kriminaalide trikid, mille tõttu võid üleöö autoärandaja ohvriks langeda
Foto: Scanpix

Sinu auto on kogu aeg n-ö vastuvõturežiimis. Valmis kuulama. Mitte sinu häält nagu Amazoni Echo või Siri, aga märguannet nagu näiteks kodeeritud lukust avavat signaali elektrooniliselt võtmelt.

Kui tegemist on viimase aja mudeliga, võib see auto olla suisa selline, et lukust avamiseks ei tarvitse ühelegi nupule vajutada. Piisab vaid autoomaniku autole lähenemisest ning uksed avanevad automaatselt. Mõnede autode puhul lülitub sel ajal ka suisa mootor sisse, vahendab news.com.au.

Juhtmevaba lukust lahti tegemine on mugav, aga sel on ka oma hind. Kriminaalid võivad väga lihtsalt ära mõõta võtme signaalisageduse ning avada auto ilma alarmi aktiveerumiseta. Kui sul on tõeline võtmeta auto, võib selline osav lahtimuukija sinu autoga lihtsalt minema sõita. Vaatame lähemalt, kuidas kriminaalid sellega hakkama saavad ning mida saad sina teha selleks, et sinu auto oleks kaitstud.

Kuidas auto turvasüsteem töötab?

Nagu sa ilmselt oled tähele pannud, ei saa sa oma autot avada mistahes raadiosignaaliga. Selleks on vaja üht kindlalt võtit ja selleks on kindel põhjus.

Võtmepult kasutab kiipi, mis loob unikaalse koodi ja saadab selle auto turvasüsteemi. Ka autol on seesama kiip, mis töötab samal algoritmil. Kui koodid ühilduvad, autouksed avanevad. Siin on tegelikult veel mõni nüanss, aga et asi lihtsaks teha, siis täpselt nii see käib.

Seotud lood:

Kuidas kriminaalid autoärandamist kavandavad?

Kuna iga võtmepuldi ja auto turvasüsteemi paar on unikaalne ning iga neist on suuteline looma miljardeid koode, ei peaks autoärandajatel suuri šansse olema. Kuid tuleb välja, et see laialt kasutatud populaarne autode tarkvara, mille on loonud Megamos Crypto, ei ole nii turvaline, kui kõik arvavad.

Hollandis tegutseva Radboudi ülikooli ja Birminghami ülikooli koostöö tulemusel leiti, et auto ja võtmevahelist signaali vaid kaks korda „pealtkuulamisest" piisab, et vähendada kõikvõimalikke koodikombinatsioone miljardilt vaid kahesajale tuhandele. Pärast seda saab tavaline arvuti hakkama vajaliku koodi genereerimisega ning selleks kuluks vaid pool tundi, et auto uksed lukust lahti teha.

Pärismaailmas näeks see välja nii, et varas tegutseks tänaval, koguks õhus liikuvaid signaale ning avaks sobival hetkel selleks ajaks väljatöötatud koodiga ihaldusväärse auto uksed. Nii võiks ühes ööpäevas varastada mitmeid autosid.

Mõistagi nõuaks see väga nutikat varast, et viia läbi kõik need eelkirjeldatud protsessid. Võimalus, et see juhtuks sinu autoga, on väga väike. Kuid tänu teisele funktsioonile võib auto varastamine olla siiski ärandaja jaoks palju lihtsam. See risk on palju tõenäolisem ka sinuga juhtuma.

Turvarisk: alati valmis võtmepuldid

Kui sinu võtmed on piisaval kaugusel autost, võib iga üks sinu auto uksed avada ning süsteem peab avajaks sind. Seetõttu on uuematel autodel sellised võtmepuldid, mis avavad autouksed alles siis, kui avaja asub autole väga lähedal.

Vähem kui saja euro eest saavad kriminaalid soetada endale võimendi, mis tuvastab võtmepuldi signaali kuni pisut vähem kui saja meetri pealt ning suunab selle siis sinu auto süsteemi. Teisi sõnu - sinu võtmed võivad olla kodus esikukapil aga autoärandaja võib selle seadme abil jalutada ilma alarmi käivitumata sinu auto juurde, uksed avada ja minema sõita. See pole lihtsalt teooria vaid sellised asju juhtub päriselt.

Kuidas oma autot kaitsta?

Õnneks on mõningad lihtsad viisid, kuidas oma autot häkkerite eest kaitsta. Näiteks võiksid sa osta signaali blokeeriva koti, kuhu võtmed sisse panna.

Kui sa aga ei soovi sellele üldse raha kulutada, võid võtmepuldi panna ajaks, kui sa seda ei kasuta, külmkappi või suisa sügavkülma.

Külmkapi mitmekihilised metallseinad blokeerivad võtme signaali. Enne võtme külmkappi või sügavkülma panekut veendu, et sinu tootja võtmega võib nii teha.

Kui sa ei taha oma võtmeid sügavkülmutada, siis võid sa nad pista mikrolaineahju. Aga ära seda jumala eest käivita. Ka nii kaitsed sa väärtuslikku võtmes peituvat sagedust.

Kuid seda, et teatud seadmetega on võimalik autode võtmepultidelt sagedusi kopeerida, ei ole ainult automaailma häda. See puudutab ka näiteks uuemaid ID-kaarte, millel on raadiosagedusel identifitseeritavad kiibid (kontaktivabad kaardid - toim.), mis võimaldavad kriminaalidel teatud seadmega inimeste väärtuslikke andmeid koguda.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias