Uurimustööst selgus, millisest maakonnast Eestis võib leida eriti hinnalisi seeni

 (8)
Uurimustööst selgus, millisest maakonnast Eestis võib leida eriti hinnalisi seeni
Foto: Vida Press

Tartu ülikooli juures kaitstud bakalaureusetööst selgub, kus Eestis leidub kõige enam trühvleid ning kust on leitud kulinaarselt hinnatud suvitrühvleid.

Kai Ilvese bakalaureusetööst "Trühvlite elurikkus ja levikumustrid Eestis" ilmneb, et Saaremaa trühvlirohkuse puhul on määravaks mereline kliima, mis ei lase miinuskraadidel Eesti mandriosaga võrreldes samale tasemele langeda, kirjutab Saarte Hääl.

Teine trühvlileidude poolest esirinnas olev maakond on Valgamaa, kus ainsana Eestis on leitud ka väärtuslikke suvitrühvli viljakehi.

Valgamaa eripära võiks olla keskmisest varasem soojaperioodi algus või paksem lumekiht talvel, mis ei lase külmal trühvlitele liiga teha.

Trühvlite põhjapoolseimaks kasvukohaks on seni peetud Ojamaad, kus leidub ka looduslikult kulinaarselt hinnatud suvitrühvleid. Bakalaureusetöö juhendaja Leho Tedersoo ütles, et arvestades kahe saare klimaatilist sarnasust, on alust arvata, et suvitrühvleid peaks leiduma ka Saaremaal. "Peame Saaremaad kõige tõenäolisemaks, kust võiks neid hinnalisemaid liike leida," sõnas Tedersoo.

Trühvlid on ümaraid maa-aluseid viljakehi moodustavad seened, mille aroomi ja maitseomadusi kulinaarias kõrgelt hinnatakse.

Sada grammi valgeid trühvleid maksab ligikaudu 650 dollarit, mis teeb sellest kõrgeima turuväärtusega seene maailmas. Neid leidub peamiselt Itaalias, kuid valgeid trühvleid on avastatud kasvamas ka Horvaatias, Šveitsis, Sloveenias, Serbias, Rumeenias ja Ungaris.

Seotud lood:

Trühvlite perekonda kuulub hinnanguliselt 180-220 liiki, Eestis esineb teadaolevalt 22 liiki.

Refereeritud artikli täisteksti loe Saarte Häälest.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias