Uus viinaralliparadiis? Läti madal aktsiis meelitab piiri taha alkoholijahile

 (38)
Rimi: müük on langenud 30 protsenti
Türi-Viljandi ettevõtted
Foto: Priit Simson

Eesti alkoholi jaemüüjad on teisel pool Eesti piiri, Lätis avanud kokku juba kolm alkoholikauplust, mis on sinna viidud eesmärgiga püüda seda sihtgruppi tarbijatest, kes tahavad Eestis müüdavat alkoholi odavamalt saada. Läti madalam aktsiis võimaldab pakkuda soodsamat hinda.

Selveri kommunikatsioonijuhi Erkki Erilaiu sõnul on ennekõike kange alkoholi müük Valga kaupluses vähenenud. Vähem ostetakse ka siidrit ja õlut. „Samas ei saa öelda, et muutused oleksid väga suured. Tõusnud on näiteks veinide müük. Sama trend, ehkki vähemal määral, on ka üle Eesti," ütleb Erilaid.

Tema hinnangul on põhjuseks tarbijate muutunud ostukäitumine, mis muutub iga aastaga üha tervislikumaks ja seda mitte ainult alkoholi osas vaid ka toidu osas.

„Kauplustesse on müügile tulnud palju tervisetooteid, pakutakse rohkem puu- ja juurvilju, ka on paljude puu- ja köögiviljade hinnad muutunud taskukohasemaks. Kõik see on aidanud kaasa tarbimiskäitumise muutumisele ning pigem ostetakse nii alkoholi kui ka kõrge rasva- või soolasisaldusega toodete asemel tervislikumaid tooteid," näeb Erilaid.

Rimi pressiesindaja Katrin Batsi selgitusel on Valga kaupluse alkoholimüügid langenud koguni kuni 30 protsenti.

„Suurem osa alkoholist ostetakse pigem soodsamalt kahest Valga piiril olevast alkoholipoest. Kohalik ostab alkoholi Valga poest vaid siis, kui sellele on väga hea kampaaniapakkumine," ütles Bats, lisades, et Eesti õlut ostetakse siiski veel kodumaistest kauplustest

Seotud lood:

Enamasti jõuab Läti kliendi ostukorvi kohv aga ka paljud teised toidukaubad, teab Bats. „Tundub, et lätlastele meeldivad ka eestimaised piimatooted. Ostetakse ka kampaaniahinnaga kala. Erinevalt eestlastest ostavad lätlased seda aga kohe rohkem, vähemalt kaks või kolm. Palju räägitakse sellest, et Lätis on õlu odavam aga vaatamata sellele ostavad lätlased Eestist kaasa ka Eesti õlut," tõi Bats välja.

Delfi Kasulik kirjutas Soome ajakirjanduses avaldatud artikli kokkuvõttel, et Lätis on Eesti kaupmeeste poolt avatud juba kaks alkoholipoodi - üks Valkas, teine Via Baltika veerel endises piirirajatises Ainaži asulas. Nüüd avati Valkas ka kolmas eestlaste alkoholikauplus.

Alko1000 poeomanik Meelis Reiljan, kes haldab Valka ja Ainaži kauplusi ütles, et lisaks eestlastele kohtab Läti poodides ka soomlasi. Päevas käib poodidest läbi sadu külastajaid, millest Reiljani hinnangul 15-20 protsenti on soomlased. Soomlaste puhul on aga märkimisväärne see, et ühe kliendi minimaalne alkoholile kuluv summa on 100 eurot.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias