VAATA: Erik Orgu manitseb tervisliku ostunimekirjaga rämpstoidu-lembeseid lapsevanemaid

 (29)
pere
Foto: Scanpix

Koostasin ostunimekirja lapsele ja ka vanematele, et nad mõlemad teaksid, millised võiksid olla tervislikud valikud toidupoes.

Minu soovitused vanematele:

1. Lapsele tuleks rahulikult seletada, miks on tervislikum toit vajalik.

- Normaalne keha ja aju areng, sest rämpstoit pärsib mõlemat

- Võimalike terviseriskide ennetamine

- Parem alus tulevikuks olla toitumisest teadlikum

2. Tuleks selgitada, et uued toidud on ennekõike kütuseks kehale, mitte ainult maitseelamused.

Kui ta neid toite sööma hakkab, siis tuleks anda aega mõned päevad või nädalad, et n-ö suhkru võõrutusnähud üle läheksid (meeletu magusaisu, muud isud, kerge väsimus või pea ringlus). Need nähud võivad tekkida ja tekivadki suure tõenäosusega ja nii ongi aru saada, kui sõltuvuses on teie laps tegelikult rämostoidust.

Peamine on see, et see möödub ja ei tohi alla anda, aga kui siiski antakse alla, siis tuleb uuesti alustada võimalikult ruttu. Kui oodata kaua, siis on see tunne sama võõras ja ränk nagu esimene kordki.

3. Vanematel tuleks näidata eeskuju süües ise ka tervislikult. Siin pole ruumi järeleandmiseks.

4. Peate kontrollima, et laps ostaks ka ise poest tervislikke toite. Kui olete valiku teinud, mida ta nädala vältel poest ostab, siis võite kasutada näiteks netipoodi, et arvutada välja umbkaudne summa, mis kulub 1-7 päeva peale. Ning anda see summa ja paluda esitada ostutšekid, kus on selgelt näha mida ja millal osteti.

Sina tunned oma last kõige paremini, palun räägi talle see jutt võimalikult rahulikult ja heasüdamlikult, et ta suhtuks sellesse positiivselt ja sooviks seda ise kaasa teha. Kindlasti ei tohi kaasa minna sellega, et laps tormab poodi esimese asjana rämpstoidu lettide juurde.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias