Vaata järele! Puitbriketi hinnad on võrreldes jaanuariga ligi viiendiku võrra tõusnud

 (27)
Mart Liivak, küttepuud
Foto on illustratiivne.Foto: Tiit Blaat

Puukütte pakkujad on sunnitud kehva ilma ja toormaterjali defitsiidi tõttu puitbriketi ja pelleti hindasid tõstma. Kliendi jaoks tähendab see kohati ligi 20-protsendilist hinnatõusu.

Eelmisel aastal metsades olnud suur liigniiskus põhjustas selle, et küttematerjali hinnad hakkasid korralikult tõusma, nüüd mõjutavad keeruliste olude tagajärjed ka kliendi rahakotti.

Puitbrikett on kallinenud ligi 20%

Allolevast tabelist võib näha, et hinnatõus võrreldes selle aasta algusega, on kohati isegi üle 20 protsendi. Kõige enam on kallinenud tume ning ümar brikett, heleda briketi hinnatõus on väiksem.

Suuremates kogustes ostetakse ka pelletit, Big Bagi puhul, mis kaalub 1 tonni, jääb hinnatõus alla 10 protsendi. Selgelt soodsam osta ka kõige enam kallinenud briketti tonni kaupa, sest poole tonni hinnatõus on märgatavalt suurem.

Hinnakasvu põhjuseks niiskus ja ekspordi kasv

Harju Puu tegevjuhi Mart Liivaku sõnul on hinnatõusu peamine põhjus eelmise aasta niiske sügis. „Masinad ei saanud metsa materjalile liigniiskuse tõttu ligi ja seejärel jooksis turg suure nõudluse ja madala pakkumise tõttu tühjaks," kirjeldas Liivak. Ehkki materjalinappus tema sõnul küttematerjalide hinda algul ei mõjutanud, jõuab nüüd hinnatõus viibimisega siiski lõpptarbijani.

Teine hinnatõusu põhjus võib küttematerjali müüjate sõnul olla toormaterjali puudus, sest hakkpuitu on hakatud viimasel ajal rohkem eksportima. Põhiliselt läheb hakkpuit Eestist naabermaadesse ja mujale maailma ekspordiks, kuna materjalipuudus on ka mujal maades. „Sellise materjali suurenenud ekspordimahud on vähendanud suure tõenäosusega ka kodumaisele turule küttepuudeks tootvate ettevõtete toormaterjali," arvas Liivak.

Seotud lood:

Vaata jaanuari ja oktoobri hinnavõrdlust ning hinnatõusu suurust tabelist.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias