Väheräägitud oht sinu kodus: uks pole ainuke, mis vajab korralikku lukku

 (3)
Pagari One
Pilt on illustratiivneFoto: Tanel Meos

Soojad ilmad on lõpuks käes, ning meil tekib soov lasta tuppa värske suveõhk. Lahtise aknaga tubade tuulutamine peidab endas aga mitmeid riske.

Madalamatel korrustel on oht langeda juhusliku varguse ohvriks, mis toimuvad sageli just lahtise akna kaudu.

Samuti võib pisiperel mänguhoos või lihtsalt uudishimust tekkida soov avada aken või rõduuks, kui nad ka vaid viivuks on järelevalveta jäänud.

Kahjuks on aknast ja rõdudelt alla kukkunud laste arv viimaste aastate jooksul aina tõusnud. Lapsed kipuvad sageli olema nutikamad ja leidlikumad, kui arvame, avades iseseisvalt nii kinniseid kui tuulutusasendis aknaid ja uksi. Sageli pole aga pere väiksematel liikmetel piisavalt ohutunnet ja nõnda võibki tagajärjeks olla õnnetus.

Õnnetuste ärahoidmiseks on olemas aga mitmesuguseid lihtsaid lahendusi, nagu fiksaatorid ja lukustussüsteemid, mis võimaldavad akna või rõduukse fikseerida teatud asendisse või tagada, et neid ei oleks võimalik üldse ilma võtmeta avada. Lahtise akna puhul ei lase fiksaator pisiperel akent täielikult avada ja lukustatavad lingid tagavad, et laps akent või rõduust iseseisvalt lahti ei saaks teha.

Taolised lahendused hoiavad eeskätt ära õnnetusi, kuid kaitsevad ka akent ennast ja teevad kodu turvalisemaks. Fiksaatorit kasutades ei pea ka muretsema, et tõmbetuul akent lõhuks. Samuti on näiteks trossiga akna avamistõkesti nuhtluseks varastele, kes kasutavad ära soojal ajal avatud aknaid ja rõduuksi. Trossiga fiksaatorit on samuti lapsel raskem iseseisvalt lahti saada.

Seotud lood:

„Akende ja rõduuste lahti hoidmisel tuleb olla ettevaatlik ning esimestel korrustel ei tasu neid öösel ja eemal olles tuulutusasendisse jätta. Soovitame olla avatud akendega hoolikas ning kasutada lukustatavaid linke ja fiksaatoreid, eriti kui peres on lapsed.“ sõnas Luku Expert OÜ tegevjuht Riho Ever.

Vastavalt vajadusele ja akna või ukse tüübile on olemas mitmesuguseid lahendusi:

1. Akna tuulutusfiksaator. Leidub nii sissepoole kui väljapoole avanevatele akendele. Lukustub automaatselt, kui akent avatakse. Fiksaatori funktsioon taastub peale akna sulgemist automaatselt.

2. Akna avamistõkesti, mis piirab akna avamist vastavalt paigaldusele. Leidub nii nööri kui trossiga variante.

3. Akna lukusüsteemid, mille alla kuuluvad nii võtmega kui koodiga lukustatavad lingid.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias