Varsti võib garantiitingimusi rikkumata ise kodus tehnikavidinaid parandada

 (32)
iPhone SE
iPhone SEFoto: Priit Simson

Plaanitud seaduse järgi saaks tarbijad oma ostetud asju ise parandada, garantii jääks aga alles, kirjutab Bleeping Computer.

Praegu kasutavad paljud tehnoloogiaettevõtted, nagu Apple, lepinguid või programme, mis takistavad omanikul ise oma seadet parandamast. Samuti on paljud elektroonikaseadmed toodetud, kasutades “planeeritud vananemise” võtet. See tähendab, et kui üks osa lakkab töötamast, siis tuleb välja vahetada terve toode.

Et parandusse tohib asju viia ainult ametlikku esindusse või ettevõtte poolt lubatud töökotta, tekitavad suurettevõtted seadmete parandusega tulu ja suruvad väiksemad parandustöökojad turult välja.

Uue seaduse kohaselt keelustaks Euroopa Liit ärivõtted, mis ei luba kliendil oma ostetud asju ise parandada või enda valitud töökotta viia. Samuti peavad seadmete osad olema hõlpsasti vahetatavad või parandatavad, seega ei tuleks ühe jupi purunemisel välja vahetada tervet toodet.

Seadus on toetust leidnud juba mitmelt Euroopa Liidu parlamendisaadikult, kuid ilmselt leiab tugevat vastuseisu suurtootjatelt, keda see otseselt mõjutaks.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias