VIDEO: Soomlaste nägemus sellest, millist elu elatakse Tallinna ja Helsingi kaksiklinnas Talsinkis

 (62)
VIDEO: Soomlaste nägemus sellest, millist elu elatakse Tallinna ja Helsingi kaksiklinnas Talsinkis
Foto: Scanpix

Milline näeks välja elu Helsingi ja Tallinna kakslinnas Talsinkis kümne aasta pärast? Soomlaste hinnangul aheneb nende aastatega Soome laht ning Eesti ja Soome pealinnad lähenevad teineteisele tänasest veelgi rohkem.

Suomenlahti kapenee: Talsinki vuonna 2024

Helsingin Sanomati videos tuuakse välja see, et Soomes elab ja töötab täna ametlikel andmetel 40 000 eestlast ning Eestisse käib püsivalt 16 000 soomlast.

Soome väljaanne arutleb lisaks selle üle, millist elu võiksid tuleviku talsinkilased elada - missugused teenused ja võimalused kahe linna vahel toimivad tulevikus ning millised teenused on täna juba arendamisjärgus või töökorras.

Ühine lastehaigla

Visiooni järgi tegutseks Soome poolel lastehaigla, kus igal aastal ravitakse ka raskete haruldaste haigustega Eesti lapsi. Selles haiglas viiakse läbi ka keerulisi operatsioone ja siirdamisi.

Soome on selles projektis ka täna aktiivne osapool. Koostöö Tartu ja Tallinna haiglate vahel on ka juba käimas. Soomes peaks haigla valmima 2017. aastal.

Talsinki turundamine maailmas

Talsingi turismi ja kinnisvarafirmad korraldaksid tulevikus ühiseid kampaaniaid Hiinas, Brasiilias ja Indias. Üle ootuste õnnestuksid turunduskampaaniad aga Venemaal.

Seotud lood:

Ka reaalsuses ja tänaseks on Helsingi ja Tallinna esindused käinud juba ühiselt mitmetel investeerimiskonverentsidel ning kulud on jagatud omavahel.

Ühine transpordisüsteem

Ühise transpordisüsteemi loomisel on tehtud pingutusi juba täna. Visiooni järgi võiks Tallinna loomaaia eest kuni Helsingi mõne metroopeatuseni saada ühe ja sama piletiga. Tallinn on ideed Helsingi osapooltele esitlenud, kuid praktikas pole selles suunas veel suurt tehtud.

Mobiilirakendused

Reisijad saavad parkimise eest maksta nii Tallinnas kui Helsingis oma mobiiltelefoniga, sõltumata sellest kumma riigi mobiilioperaatori kaart telefonis kasutusel on.

Pärisellu rakendamises on ainsaks takistuseks tänini mõlema riigi mobiilsideoperaatorite süsteemi kaasamine.

Digiallkiri

Eestlane soovib oma soomlasest äripartneriga lepingu allkirjastada. Digiallkiri võtab vaid mõne minuti ning selleks läheb tarvis ID kaarti või mobiiltelefoni. Lepinguid pole edaspidi tarvis allkirjastada füüsilisel paberil ning kahe inimese kohtumisel. Piisab internetist.

Selle süsteemi rakendamine on tänasel päeval nii kaugel, et Eesti ja Soome peaministrid allkirjastasid 2013. aasta detsembril ühise koostöölepingu. Eestis asendab juba täna digiallkiri pärisallkirja.

Ühine digiretsept

Et soomlased saaksid ka Eestist osta Soome arsti poolt väljastatud retseptiga ravimeid, piisaks digiretsepti rakendamisest Soomes ja selle tunnustamisest Eestis. Arstid näeksid mõlema riigi patsientide digilugusid.

Rakendamises ollakse nii kaugel, et praegu püütakse aru saada, kuidas piiriülesed digitaalsed teenused tööle saada. Siin on tarvis ka muudatusi seadusandluses. Eesti pool loodab, et piiriülene digiretsept saab toimuma väga varsti.

Raudteetunnel

Tunneli olemasolu lühendaks kahe linna vahelist ajalist kaugust 45 minutini. Raudteetunneli eelduseks on see, et kiirühendus Rail Baltic valmib aastaks 2022 ning raudteeliiklus on mitmekordistunud.

Idee pole pelgalt ideetasandil ning sellest on viimasel ajal kinni hakatud juba tasuvusuuringute tasandil. Nii Helsingi kui Tallinna poolel on tunnelisuuks ka maatükid reserveeritud ning tunneli tekkimine on mainitud Harjumaa ja Uusimaa pikaajalistes arengukavades. Baltiriikide ühisfirma Rail Baltica ehitamiseks on loodud.

Maksude andmevahetus

Kui ettevõtjal on Soomes maksuvõlgnevus, liigub see teave ka Eesti maksu- ja tolliametisse ning vastupidi. Selleks, et Eestis tegutseda, peavad Soomes maksud makstud olema ja vastupidi. Maksutagastust saab teha mõlema riigi vastavates ametites sõltumata kumma riigi eest makse makstakse.

Rakendamises ollakse pilootprojektitasandil.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias