PPA õpetab: mida teha, et uue passi taotlemine võimalikult valutult läheks

 (65)
Passijärjekord
PassijärjekordFoto: Karin Kaljuläte

Politsei- ja piirivalveamet õpetab oma kodulehel, kuidas järjekorrata ja lihtsalt passi või ID-kaarti taotleda.

Alustuseks tasub märkida, et 15. juuni hilisõhtul võttis politsei- ja piirivalveamet kasutusele uue e-keskkonna Eesti kodanike korduvate ID-kaartide taotlemiseks. Samuti saab uues keskkonnas taotleda ID-kaarti alaealisele lapsele, kellele ei ole varem dokumenti antud. Selle kohta saab lugeda SIIT.

Broneeri veebis endale sobiv külastuse aeg

Dokumendi taotlemiseks või kättesaamiseks saab endale eelnevalt teeninduse külastuseks aja broneerida. Broneeringuga külastaja jaoks sujub teenindus mugavamalt ning kiiremini. Broneerida saad omale aega siit.

Pärast veebilehel aja broneerimist saadetakse kliendi e-posti aadressile broneerimisteade, mille saab vajadusel välja printida. Teade tuleb teenindusse kaasa võtta või sellel olev numbrikood meelde jätta. Teenindustes olevates järjekorrapultide menüüst tuleb valida „broneeritud aeg“ ja seejärel sisestada numbrikood või skaneerida QR-kood, mis asub teate parempoolses nurgas.

ID-kaarti on võimalik taotleda posti või e-posti teel

Eesti kodanik, kellele on varem välja antud pass või ID-kaart saab endale uut ID-kaarti taotleda ka posti või e-posti teel. See on lihtsaim viis vältida teeninduses järjekorras ootamist ning kohale on vaja tulla vaid ID-kaardi kättesaamiseks, mis võtab taotlemisest juba tunduvalt vähem aega.

Seotud lood:

Pass ei ole kohustuslik dokument

Passi on Eesti kodanikul tarvis vaid Euroopa Liidust väljapoole reisides, kõik muud toimingud saab edukalt ära teha ID-kaardiga (ka ELi siseselt reisida). Iga inimene saab ise hinnata ja valida kas plaanib mõnda kaugemat välisreisi ja peab passi taotlemist vajalikuks või mitte.

Pass on biomeetriline dokument ning selleks tuleb teenindajal hõivata kasutaja sõrmejäljed, mida on võimalik teha vaid PPA teeninduses. Passi saab taotleda posti või e-posti teel vaid juhul, kui sõrmejälgede hõivamisest on möödunud vähem kui viis aastat.

Mida teha, et teeninduses dokumenditaotlemine võimalikult kiirelt läheks?

Dokumendifoto on võimalik eelnevalt ise või piltniku juures ära teha. Kindlasti tasub teha eelnevalt pilti väikelapsele dokumendi taotlemise puhul. Informatsiooni nõuetest, millele dokumendifoto peab vastama, saab vaadata siit.

Korduvad ja alaealise dokumendid

15. juunist alates saab kasutada e-keskkonda ka Eesti kodanike korduvate ID-kaartide taotlemiseks. Uues keskkonnas saab taotleda ID-kaarti ka alaealisele lapsele, kellele ei ole varem dokumenti antud.

E-taotluskeskkonna kaudu saab Eesti kodanik taotleda korduvat dokumenti, kui talle on varem välja antud kas Eesti kodaniku pass või ID-kaart.

Alaealisele saab dokumenti taotleda juhul kui tema sünd on registreeritud Eesti rahvastikuregistris ning vähemalt ühele tema vanematest on varasemalt välja antud Eesti kodaniku pass või ID-kaart.

Korduma kippuvad küsimused

1. Kuidas saan infot oma taotluse hetkeseisust?

Dokumenditaotluse menetluse hetkeseisu ja taotletud dokumendi kohta saab iga soovija esitada reaalajas päringu.

Dokumendi jõudmisel väljastuskohta saadetakse taotleja e-posti aadressile (kui e-posti aadress oli taotlusele märgitud) selle kohta automaatne teavitus. Kui taotlete korraga passi ja ID-kaarti, siis saadetakse dokumentide kohta eraldi teavitused. Võimalusel soovitame mõlemad teavitused ära oodata ning seejärel dokumentidele järgi tulla.

2. Kas ma võin dokumenti taotleda ka mujal kui oma kodukohajärgses teeninduses?

Jah, võib küll ja võimaluse korral on see isegi soovitatav – väiksemates teenindustes on üldjuhul ka väiksemad koormused ja seega lühemad ootejärjekorrad.

3. Kas lapsele saab dokumendi taotleda posti teel?

Jah, kuni 15-aastasele lapsele saab ID-kaarti ja kuni 12-aastasele lapsele saab passi taotleda posti teel, kui lapsevanemale on Eestis varem välja antud isikut tõendav dokument.

4. Kas võib juhtuda, et seaduses ettenähtud 30-päevane dokumendi väljastamise tähtaeg venib pikemaks?

PPA tööprotsessid on korraldatud selliselt, et seaduses ettenähtud isikut tõendava dokumendi väljaandmise tähtaeg (30 päeva jooksul) on ka suure taotluste arvu korral piisav taotluse läbivaatamiseks, dokumendi tootmiseks ning väljastuskohta jõudmiseks. 30-päevane tähtaeg algab taotluse menetlusse võtmisest.

5. Kas ma kiirdokumendid saan ikka kiiresti kätte?

Kiirkorras ID-kaart väljastatakse viie tööpäeva jooksul, kiirpass kahe tööpäeva jooksul (NB! Tähtaega hakatakse arvestama taotluse esitamisele järgnevast tööpäevast).

6. Millal on teeninduste nii-öelda tipptunnid?

Üldjuhul esitatakse kuu alguses rohkem taotlusi, kuna siis laekuvad inimeste sissetulekud. Veel käib rohkem rahvast nädala alguses (aastaid on kõige rohkem külastajaid esmaspäeviti) ja pärast riigipühi. Pikemad kipuvad järjekorrad olema ka enne pikki riigipühi (jõulud, jaanipäev) ja enne koolivaheaegade algust. Päeva lõikes on rohkem kliente lõuna ajal ning tööpäeva lõpus.

7. Kui palju ja milliseid dokumente järgnevatel aastatel kõige rohkem taotletakse?

Prognoosi kohaselt taotletakse käesoleval aastal kõige rohkem Eesti kodanike ID-kaarte ning passe. 2017. aastal taotletakse 243 000 ID-kaarti ja 166 000 passi.

8. Kuidas ma saan infot, et minu dokument hakkab aeguma?

ID-kaardi aegumise kohta saadetakse teavitus dokumendi aegumise kohta 90 päeva enne ID-kaardi kehtivusaja lõppu. Tulevikus hakatakse saatma seda teavitust kõikide dokumendiliikide kohta.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias