Apteeker manitseb: ohtlik põhjus, miks iga päev kõrvade puhastamine on äärmiselt halb mõte

 (39)
Vatitikk, kõrv
Vatitikk, kõrvFoto: Maaleht arhiiv

Paljudel inimestel on harjumus iga päev kõrvu puhastada. See võib olla aga isegi ohtlik. Apteeker selgitab, miks.

Euroapteegi apteeker Heikko Tiits selgitab, et kui alustada kõrva anatoomiast, siis jaguneb kõrv kolmeks osaks, milleks on väliskõrv, keskkõrv ja sisekõrv. "Väliskõrva katab kõrvavaik, mis on füsioloogiline - normaalne nähtus ning vähese kõrvavaigu leidmisel ei tähenda seda, et kõrvade eest oleks viletsalt hoolitsetud," märgib ta.

Väliskõrva ja keskkõrva lahutab omavahel kuulmekile, just kuulmekile vigastus ongi oht, miks ei tasuks kasutada kõrvade puhastamisel vatitikke. Väliskkõrva ja keskkõrva vahele jääb ka kuulmekäik (ka kuulmekanal), kui vaiku on palju, tekib topp kuulmekanalisse, mis ummistab selle, räägib Tiits.

Tiits räägib, et leidub ka inimesi, kelle jaoks kõrvade puhastamine on sama rutiinne tegevus nagu igaõhtune hambapesu, nii tihti siiski ei ole hea kõrvu puhastada, sest kui kogu kõrvavaik niiöelda "maha pesta" siis ei ole enam kõrvas teiste tegurite eest (bakterid, seened, tolm jne) kaitsvat barrikaadi ning külge võivad hakata erinevad kõrvapõletikud.

Kõrvavaik on eritis, mis on kaitsebarjääriks paljudele bakteritele, viirustele ja seentele. Lisaks kaitseb ta teiste erinevate välistegurite eest nagu tolm ja mustus. "Normaalne pehme kõrvavaik eraldub kõrvast ise. Siiski osadel inimestel on kõrvavaik sitkem, paksem ning kuivem. Seetõttu jääb kõrvavaik kuulmekanalisse pikemaks ajaks seisma ja lõppude-lõpuks moodustab vaigust tropi, tropp tekitab omakorda ummistuse kuulmekanalis ja kõrv läheb lukku või hakkab kohisema," ütles Tiits.

Seotud lood:

Tiits kirjeldab, kuidas inimesed kurdavad, et pärast ujumas käimist on kõrv(ad) lukus. "Üks põhjus võibki olla selles, et kõrvas on liigselt vaiku, sest kõrvavaik reageerib veega, suurendades kõrvavaigu mahtu. Selle tulemusel kõrvavaik paisub kuulmekanalis ning tulemuseks ebameeldivalt lukus kõrv," ütles ta. Seetõttu on tema soovitusel targem enne ujuma minekut kasutada õlibaasil kõrvatilku, õli on hüdrofoobne ehk vetthülgav ja see võib aidata tõrjumaks vee sattumist sügavamale kõrva. Pärast ujumist on targem kasutada alkoholibaasil tilku, sest alkohol seob vett, soodustades ja kiirendades kõrva kuivamist.

"Ideaalis peaksid käima inimesed üle aasta kõrvu loputamas arsti juures, eriti eakad. Arstil peaksid laskma kõrvu loputama eriti need, kellel on varasemalt olnud kuulmekile vigastus, sest ebaprofessionaalsel kõrvapuhastamisel võib sattuda vesi läbi vigastatud kuulmekile keskkõrva ning vallandada seal põletikureaktsiooni," lõpetab Tiits.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias