Hirmutav põhjus, miks ei tohiks oma lennu pardakaarti kunagi pildistada või minema visata

 (62)
Hirmutav põhjus, miks ei tohiks oma lennu pardakaarti kunagi pildistada või minema visata
Foto: Ilmar Saabas

Kes vähegi tehnikaga kursis on, saab lihtsa vaevaga sinu pardakaardilt teada väga isiklikke andmeid ja neid kurjasti ära kasutada.

Kas tuleb meelde, kuhu sa oma pardakaardi pärast reisi panid? Ilmselt mitte. Kõige suurema tõenäosusega rändas see kuskile prügikasti. Tripzilla kirjutab, miks selline teguviis võib eriti ohtlik olla.

Tüüpiline on ka pardakaardi pildistamine ja sotsiaalmeediasse üles riputamine, et kõigile näidata, et reisid. Ka see võib kurvalt lõppeda.

Nimelt on pardakaardil tavaliselt reisija nimi, lennunumber, sihtkoht, värav, istekoht ja viimaks triipkood või QR-kood. Kõige tähtsam ongi see viimane.

Triipkood on tegelikult andmekogu, mida saab väga lihtsa vaevaga lahti kodeerida. Selleks saab kasutada kasvõi mõnda tasuta allalaetavat äppi oma telefonis.

Tavaliselt on triipkoodis sisalduvad andmed juba piisavad, et lennufirma kodulehel nendega sisse logida ja näha pardakaardi omaniku reisiinfot. Kui võõras inimene on triipkoodi "lahti muukinud", saab ta veebis lihtsa vaevaga su lennu tühistada, vahetada istekohti, näha su koduaadressi ning varasemaid lende.

Kui aga pardakaart terve triipkoodiga prügikasti lendab või sotsiaalmeedias ilutseb, siis pole kurjategijatel just suur vaev see lahti kodeerida.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias