KASULIK SELGITAB | Kuidas mõjutab paks udu lennuliiklust ja kas see võib põhjustada hilinemisi?

 (16)
Tallinna kesklinn mattus udusse
Tallinna kesklinn mattus udusseFoto: Priit Simson

Maapinnale tekkinud udu põhjustab olulist nähtavuse vähenemist liikluses, kuid lennuliikluses kasutatakse sarnaste piiratud nähtavuse tingimustes spetsiaalseid süsteeme, et ohutult lennujaamas maanduda.

Riigi ilmateenistuse andmetel valitseb hetkel Põhja- ja Ida-Eestis udu, mis võib piirata nähtavust, kuid õnneks mitte lennuliikluses.

Tallinna lennujaama turunduse ja kommunikatsioonijuht Margot Holts kinnitas, et praegusel hetkel udu lennuliiklust ei takista. "Piiratud nähtavuse tingimustel kasutavad õhusõidukid instrumentaalmaandumissüsteeme, mis aitavad neil näiteks ka udu korral lennujaamas ohutult maanduda."

Holtsi sõnul monitooritakse olukorda pidevalt ja lennuki meeskondadele antakse värsket infot ilmastiku tingimuste ja nähtavuse kohta. "Otsuse lennuki maandumise või mittemaandumise kohta teeb lennuki meeskond," selgitas ta.

Millised olud lendamist takistavad?

Olenevalt lennuki tüübist ja ka lennuki meeskonna pädevusest on Holtsi sõnul nähtavuse piirmäärad erinevad.

"Piiratud nähtavus võib tekkida ka näiteks tugeva lumesaju korral. Samuti võib libedus piirata lennuraja kasutust," tõi Holts näiteks. Ta lisas, et näiteks lumi ei tule lennujaama hooldusmeeskonna jaoks kunagi ootamatult, sest lennurada hoitakse puhtana ööpäeva- ja aastaringselt.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias