Millega riskid, kui jätad poest ostes puu- ja köögiviljad kilekotti panemata ning asetad need otse kassalindile?

 (59)
Smuuli tänava Maxima XX
Foto on illustratiivne.Foto: Sven Arbet

Tasuliseks muutunud väikeste kilekottide asemel oleks mõistlik siiski neid kasutada või võtta enda võrkkott kaasa, sest lahtiselt ostetud viljadele võivad jõuda mitmetest allikatest erinevad bakterid.

Viimasel ajal on olnud üha enam juttu loodussäästust ja kilekottide arvu vähendamisest, kirjutab tarbijaväljaanne Reader’s Digest.

Mis aga juhtub, kui asetada puu- ja köögiviljad otse poekorvi või kärusse ning hiljem kassalindile?

Tegelikult ei ole päris sanitaarne kilekott või ümbris täiesti ära jätta ja panna juurikad või puuviljad otse korvi. Probleem tekib sellega, et värsked kaubad ei puutu ainult seda ühte kohta vaid sisuliselt ka kõike eelnevat, mis sellel pinnal olnud on. Seega kasvab oht ristsaastamiseks, sest varasemalt võis sattuda korvi, kärusse näiteks värske kala või liha.

Värskeid asju lahtiselt otse kassalindile pannes tuleks arvestada, et tõenäoliselt neid puhastatakse nähtavast mustusest, kuid pole kindel, kui puhtad need siiski on. Lint on valmistatud PVC materjalist, mis võib kesta kuni 30 aastat. Materjal ise on poorne, mis teeb selle täielikult bakteritest puhastamise keeruliseks, isegi kui seda on hooldatud igapäevaselt ja põhjalikult.

Samuti puutub vilju kassapidaja, kes tõenäoliselt on puutunud kokku palju baktereid kandva sularahaga. Vilju on suure tõenäosusega puutunud ja eelnevad ostjad, kes otsustasid konkreetset vilja mitte võtta, lisaks poe töötajad ja varasemad lao ning transporditöötajad.

Seotud lood:

Lahendusi jagub, karta pole vaja

Siiski võib kilekoti asemel kasutada nailonist, võrgust või riidest kotte, millesse omale meelepärased viljad panna. Nende kasutamisel tuleks aga meeles pidada ka neid regulaarselt pesta, sest nendele ladestub samuti hulganisti baktereid.

Kui aga kotti kaasas pole, pole paha mõte ka mitmed erinevad viljad ühte kotti kokku panna. Koju jõudes aga tuleks kõik viljad jooksva veel all põhjalikult pesta, enne viljade pesemist on oluline pesta ka enda käed.

Eestis on samuti mitmed poed teatanud, et suunavad kliente üha vähem plastpakendeid ka kilekotte kasutama. Näiteks teatas Stockmann tänavu aprilli lõpus, et lõpetab ühekordsete pastiktoodete müügi täielikult. Alates 2019. aasta algusest on poodides väikesed kilekotid tasulised, et vähendada nende kasutamist.

Ühekordsete kilekottide eest küsitakse mujal maailmas mõned sendid, seda tehakse nüüd ka Eestis. Näiteks Rimis küsitakse väikese läbipaistva kilekoti eest viis senti. Alternariiv on võtta kodust enda taaskasutatav võrk kaasa, kuhu saab puu-ja köögiviljad panna.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias