Suurpank paneb inimeste südamele: kümme asja, millele peab tingimata enne reisile minekut mõtlema

 (14)
Nice'i rannapromenaad kaks päeva pärast terrorirünnakut
Foto: Madis Veltman

Hiljutisest Rahaasjade Teabekeskuse puhkuseuuringust selgus, et eestimaalaste jaoks tähendab puhkus eelkõige mõne välisriigi külastust ning aasta-aastalt reisitakse üha enam. Kui ka sina plaanid oma suvepuhkuse ajal külastada mõnda välisriiki, siis mida enne ärasõitu silmas pidada?

  1. Pane paika reisi eelarve

  Kuigi ilmselt paljudele tundub, et need kaks asja - puhkus ja säästmine kokku ei käi, pole tarvis siiski reisil olles mõttetult raha raisata. Seetõttu tasuks enne reisi paika panna kindel eelarve ja mõelda läbi, kui palju raha on võimalik ja mõistlik kulutada.

  2. Vaata üle oma pangakaartide kehtivusajad

  Kontrolli üle oma pangakaartide kehtivusajad. Vajaduse korral uuenda kaarte enne välismaale minekut. Välismaal võib kaardi taotlemine ja kättetoimetamine võtta aega ning sellega võivad kaasneda ka lisakulud. On kasulik, kui sul on reisil kaasas vähemalt kaks pangakaarti. Kui näiteks üks kaob, saad kasutada teist.

  3. Vormista reisikindlustus

  Pea meeles, et Euroopas reisides on kasulik taotleda endale tasuta Euroopa Ravikindlustuskaart, kuid see ei kata kõiki kulutusi mis vajamineva arstiabiga võivad kaasneda. Patsiendil tuleb maksta visiiditasu, voodipäevatasu, ravimite omaosalustasu, jne asukohamaa hindades. Seepärast on mõistlik vormistada ka eraldi reisikindlustus. Enne reisikindlustuse ostmist tasub üle vaadata ka oma pangakaartide tingimused. Eri krediitkaartide juurde pakutakse sageli tasuta reisi- või ostukindlustust. Krediitkaardiga kaasnev reisikindlustus kehtib tavapäraselt nii kaardiomanikule endale kui ka temaga koos reisivatele pereliikmetele.

  4. Varu veidi sularaha

  Seotud lood:

  Reisides tasub hoida veidi sularaha kaasas, sest osades olulistes kohtades, näiteks bussis ei pruugi saada kaardiga maksta. Välismaal raha väljavõtmine on aga tasuline. Teenustasu koosneb üldjuhul kahest osast - fikseeritud tasu ning teatud protsent väljavõetavast summast. Näiteks 100 euro väljavõtmine võib maksta ligikaudu 5 eurot.

  5. Kontrolli, et sul on olemas internetipanga leping ning kõik vajalikud paroolid

  Välismaal saab kasutada kõiki autentimisvahendeid mida Eestiski: Smart-ID-d, ID-kaarti ja kaardilugejat, Mobiil-ID-d, PIN-kalkulaatorit või paroolikaarti. Soovitatav on kasutusvalmina hoida kaht identimisvahendit. Kui ühega midagi juhtub või ei õnnestu seda kasutada, on olemas ka alternatiiv.

  6. Kontrolli üle nii internetipanga- kui ka kaardilimiidid

   Pangakaardi limiite saad muuta ka välismaal olles, kuid internetipanga omi üldjuhul mitte. Kaardi limiite on võimalik mugavalt muuta mobiili- või internetipangas. Igaks juhuks maksimumlimiitide panemine ei ole turvaline lahendus. Soovitatav on määrata limiit, mis katab tavalise rahavajaduse, kuid pole ülemäära kõrge.

   7. Vormista igaks juhuks pangakontoris volitus isikule, keda usaldad

   Kui oled vähemalt 18-aastane, tee pangakontoris tasuta volikiri. See annab volitatud isikule (nt vanematele või elukaaslasele) õiguse esindada sind pangakontoris. Volitust võib näiteks vaja minna uue kaardi kättesaamiseks või internetipanga limiitide suurendamiseks.

   8. Kui reisid autoga, siis vaata üle kasko- ja liikluskindlustus

    Veendu, et auto kohustuslik liikluskindlustus kehtib. Seda saab kontrollida Liikluskindlustuse Fondi kodulehelt. Lisaks on soovitatav kaasa võtta roheline kaart - see on kehtivat liikluskindlustust tõendav dokument välismaal ja on kohustuslik reisimisel väljaspool Euroopa Liitu (täpsem kehtivusala on kirjas siin). Rohelise kaardi saab iga kindlustuspoliisi omanik küsida oma kindlustusandjalt. Mõistlik on sõlmida ka koguriskikaitsega kaskokindlustus. See hüvitab pea kõik sõidukile põhjustatud ettenägematud ja ootamatud kahjud, hoolimata süüdlasest või õnnetuse toimumise kohast. Seega aitab kaskokindlustus maandada riski, et reis liiga kulukaks osutuks.

    9. Veendu, et su kodune vara on kaitstud

     Kui reisile minnes jääb kodu järelvalveta, tasub kaaluda kodu kindlustamist. Kodukindlustus hüvitab kodule ja seal asuvale varale tekkinud kahju.

     10. Registreeri oma reis ning tutvu soovitustega

     Registreeri oma reis välisministeeriumi kodulehel või mobiilirakenduse Reisi Targalt vahendusel, loe pikemalt registreerimise kohta siin. Tutvu enne reisi ka Tarbijakaitseameti soovitustega reisijale.

     Saada vihje, foto või video!
     Saada vihje
     Jälgi meid sotsiaalmeedias