Telefon hangub? 3 asja, mida saad kohe selle kiiremaks muutmiseks ära teha

 (26)
Samsung Galaxy A9
Samsung Galaxy A9Foto: Madis Veltman

Suur osa inimestest hoolitseb teadlikult end ümbritseva keskkonna puhtuse eest. Korras ja prügivaba füüsiline ruum on saanud ühiskonnas standardiks. Hardi Keerutaja, Digitarga kaasautori sõnul on olukord oluliselt keerulisem rämpsuga, mis igapäevaselt silma ei torka. Mõiste digitaalne prügimägi on küll võrdlemisi uus nähtus, ent see kasvab kiiremini kui hirmuäratavad prügisaared ookeanites.

Peaaegu kõik, mida internetis teeme, kasvatab süsinik-jalajälge. Juba kümme aastat tagasi teatas viirusetõrje ettevõte Mac Affee, et iga päev kulub miljardite rämpskirjade kohale toimetamiseks sama suur hulk energiat, kui kahele miljonile Ameerika kodule ning ühtlasi toodab see kolme miljoni autoga võrreldava koguse kasvuhoonegaase. Täna prognoositakse, et kuue aasta pärast tarbivad andmehoidlad viiendiku kogu planeedi toodetud energiast ja on sellega ühtlasi suurimad reostajad.

Füüsilise prügiga toimetulekuks on astutud põhimõttelisi ja mis peamine, ka tulemuslikke samme. Olgu selleks kasvõi rangem sorteerimispoliitika või kilekottide keelustamine. Ka digitaalse prügiga toimetulekuks ollakse säästlikuma majandamise teel, leiutades uusi tehnoloogiaid serverite jahutamiseks ja piisavalt efektiivseks energia kasutuse vähendamiseks. Paraku ei näi sellest piisavat.

Nagu ikka, saavad muutused alguse väikestest sammudest, mida saab astuda igaüks. Sestap tuleks suurendada ka teadlikkust indiviidi tasandil. Kuigi digirevolutsiooniga on põnev kaasas käia ja näiteks telefoniga pilte klõpsides ei tundu see reostamisena, siis ometi võtab kõik, mis digimaailmas ja internetis teeme energiat ja ruumi ning teatud osa on sellest digitaalne prügi.

Seotud lood:

Digitaalse jalajälje vähendamiseks saab igaüks teha väikese vaevaga esimesed kolm sammu:

Aja jooksul koguneb telefoni, tahvel- ja sülearvutisse lugematu hulk rakendusi. Aeg-ajalt on tark kustutada neist sellised, mida tegelikult vaja pole või mis juba pikka aega kasutust pole leidnud. Alati on võimalus need ühel hetkel ka uuesti alla laadida.

Ühest situatsioonist tehakse sageli lugematu hulk pilte ja videoid, teinekord tehakse kiire foto millestki ka lihtsalt asjade meelde jätmiseks. Tark oleks vähemalt iga paari kuu tagant mittevajalikud pildid ja videod kustutada ning valida pikkadest seeriatest alles jätmiseks välja vaid parimad kaadrid.

Kui veel mõne aasta eest kuulas suur hulk inimesi muusikat seadmesse kogutud lugude arhiivist, siis tänapäeval on see valdavalt asendunud striimimisega. Muusikat pole vaja enam alla laadida ega seadmes hoida, ent vanast ajast seisavad need lood siiski paljudel kaustades. Kui aus ülestunnistus on see, et neid vanal moel enam ei kuulata, siis võiks ka need kustutada.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias