Varjatud ohuallikas sinu kodus! Ekspert selgitab, mis on elektrileke ja kuidas enda kodu selle eest kaitsta

 (3)
Varjatud ohuallikas sinu kodus! Ekspert selgitab, mis on elektrileke ja kuidas enda kodu selle eest kaitsta
Foto on illustreeriv.Foto: Hendrik Osula

Päästeameti statistika järgi saab neljandik kõigist tulekahjudest alguse elektrisüsteemist. Üks võimalikest tulekahju põhjustajatest eluhoonetes on katkisest või vigasest elektrijuhtmest alguse saanud säde. Kuidas tuvastada oma kodus võimalikku elektrileket ning olla kaitstud sellest tuleneva tuleohu eest, selgitab Eatoni elektriinsener Ragnar Roos.

Mis võib elektrisüsteemi rikkeid põhjustada?

Elektrisüsteemi või elektripaigaldise rikkeid võib põhjustada näiteks halvasti ehitatud elektrisüsteem majas, elektrijuhtmete vigastamine remondi käigus, rikkis kodumasinad, vananenud kontaktiühendused, pistiku ebakorrektne väljatõmbamine pistikupesast või ukse vahele jäetud juhtme kulumine.

Kuidas on võimalik elektrileket avastada?

Rike elektrisüsteemis ei ole tingimata sädelev ja paukuv lühis. See on üldjuhul juba äärmuslik harvaesinev olukord. Erinevalt tilkuvast veetorust võivad elektriga seotud rikked olla salakavalamad või peidetud. Riket enamasti oma silmaga ei märgata, eriti kui juhtmed on peidetud seina sisse. Rike võib alguse saada pisut katkise isolatsiooniga toitekaablist või halvast kontaktühendusest. Esialgu nähtamatust veast võib ajaga välja areneda sädelev tulepesa või tekkida elektrilöögi oht inimesele.

Kaitsmed, mis on enamusel meist kodus, ei reageeri juhtmetes tekkida võivatele sädemetele ega halvast kontaktühendusest tekkida võivale liigkuumusele. Igasugune juhtmete ja kontaktide kuumenemine ning juhtmete sädelemine tekitab aga koheselt süttimise ohu.

Seotud lood:

Kui juhtmed on nähtaval, on esmaseks ohumärgiks juhtmete pragunenud kaitseisolatsioon või valget värvi kaabli kollakaspruuniks muutumine. Üheks lihtsamaks indikaatoriks halvast kontaktühendusest pistikupesas on valgusti värelus või põlemisele viitav lõhn, mida elektrikud nimetavad „amprihaisuks“. Sellisel juhul on mõistlik kasutatav seade välja lülitada. Kui tundub, et viga on seinal olevates kaablites või pistikupesades, tuleb kutsuda elektrik. Rikkis kodumasin vajab ka kindlasti spetsialisti tähelepanu ja hoolt.

Kas on võimalik ennetada elektrist tulenevat tuleohtu?

Siiani tuntud kaitseaparaadid on kaitsnud meie kodusid osaliselt, pakkudes kaitset otsese ülekoormuse või lühise eest (liinikaitselüliti, tuntud ka kui „automaat“) ning sellest tuleneva juhtmete süttimise vastu. Lisaks on juba mõnda aega olemas kaitse elektrisüsteemi lekete eest (rikkevoolukaitselüliti). Samas ei olnud siiani ühtegi tõhusat kaitset sädeluse ja halbadest kontaktühendustest tuleneva ohu vastu.

Hiljuti on aga elektrimaailmas toimunud tõeline läbimurre – leiutatud on spetsiifiline kaitseaparaat, mis suudab nüüd kodu selle salakavala ohu eest kaitsta. See on nn uue põlvkonna kaitse – sädeluskaitse ehk elektrikaare tuvastusseade. Need uued kaitseaparaadid tagavad meile kaitse kõigi eelpool nimetatud ohtude eest, kuid lisaks sellele oskavad nad ka elektrikaare ja sädelusega seotud vigasid tuvastada ja koheselt reageerida, lülitades elektri välja.

Kuidas saab iga inimene oma kodu tuleohu eest paremini kaitsta?

Meie ohutus on enamasti meie endi kätes. Soovitan kõigil inimestel pöörata regulaarselt tähelepanu sellele, mis seisus on elektrijuhtmed, -seadmed ja -paigaldised. Probleemide ilmnemisel soovitan kindlasti kutsuda elektrik ning mitte hakata ise seadmeid või juhtmeid parandama.

Mida vanem on maja ning mida vanem on selle maja elektripaigaldis, seda suurem on oht. Vanema elektrisüsteemiga kodudes tuleb lasta süsteemid spetsialistil kriitilise pilguga üle kontrollida. Soovitan omanikel kindlasti paigaldada ka elektrikaare tuvastusseadmed, mis oskavad ise ka silmale nähtamatuid sädelevaid ja kuumenevaid ühendusi tuvastada. Elektrisüsteemi kaasajastamine ja kontroll on kordades odavam kui tulekahju tagajärgede likvideerimine.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias