KUULA | Kinnisvara müümisel tuleb silmas pidada olulist asja, vastasel juhul võib ees oodata ebameeldivus

 (15)
Kortermaja. Foto on illustratiivne
Kortermaja. Foto on illustratiivneFoto: MARIS TOMBA, Марис Томба

Kinnisvara on selline valdkond, mida puudutavad kõik maksud: käibemaks, tulumaks, sotsiaalmaks jne. Elukondlik kinnisvaramaks on tulumaks. Sinna juurde hakkavad liituma siis muud maksud. Maksudele tuleb mõelda enne kinnisvara tehingu tegemist!

Tänane kehtiv seadus on on see, et elukoha müük on tulmaksuvaba. Kui tahta tihedamalt elukohta vahetada ja tekib tulu, siis tuleb tulu pealt tulumaksu maksta. Tulu on siis ostu-müügi hinna vahe, millest on siis õigus maha arvata dokumentaalselt tõestatud kulud, on need siis tehingukulud, maaklertasud vms. Üldiselt inimesed ei tee tihti elukohaga tehinguid, seega kahe aastane aeg on pandud mõistliku intervalliga. Kui kaks aastat tagasi maja või korter osteti ja tahetakse täna müüa aga see pole olnud Sinu elukohaks, siis tuleb tulumaksu maksta.

Varjatud kinnisvaramaks on selline maks, mida otseselt ei näe. Nagu riiklikul tasemel tahetud, tuleb näidata väikeseid muudatusi registrites. Täna tehtavate päringute pealt saab riik ca 5-10 miljonit lisaraha aastas.

Kui toimub kinnisvaratehing aga see pole olnud elukoht, kuid on tekkinud tulu, siis tuleb tulumaks ära maksta. Kui jätta maksmata, siis aastate tagune tehing võib minna päris kulukaks. Ega maksuamet ei reageeri järgmine päev, see kaasus tekib hiljem aasta, paari pärast. Selleks ajaks on hulk viiviseid, on mindud kohtusse, on vaieldud – see kõik maksab raha. Kohustused tuleb tagastada ja see läheb mitmekordselt kalliks.

Milliseid makse pead maksma kinnisvara eest, mille saad pärandina ? Või millised maksud kaasnevad kinkelepinguga seoses? Nendele küsimustele saad vastused värskest episoodist

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias