KAJAK-i suurkonverents Tallinnas


KAJAK-i suurkonverents Tallinnas
Hara allveelaevasadam Lahemaal 2016. aastal. Intensiivsest inimtegevusest kõrvale jäänud paigad võtavad tihti loomad ja taimed üle. Kas kunagises sõjaväeosas õitsev põdrakanep on kultuur?Foto: Kati Lindström

Tallinna ülikooli keskkonnaajaloo keskus korraldab augustis Euroopa suurima keskkonnaajaloo konverentsi, mis toob siia ligi 500 osalejat kogu maailmast.

Keskkond on meist suurem. Ta ületab piire, mida inimesed on oma huvide kaitsmiseks enda ümber kehtestanud – olgu need siis riigi-, kultuuride- või teadusesisesed piirid. Samas ületame ise enda kehtestatud piire enneolematu kiirusega suheldes, reisides ja rännates, uurides, tarbides ja reostades.

Piirid on saanud 21. sajandi võtmeküsimuseks. Milliseid piire tuleb lammutada ja milliseid kaitsta? Kus on bioloogia ja maakera piirid, kui mõtleme mitte ainult meie liigi, vaid ka teiste liikide peale? Kus on inimkonna, inimeseks olemise piirid?

Ravimiseks peab teadma tekkelugu

Nii nagu arst ei saa ravida haiget ainult sümptomite põhjal, haiguslugu teadmata, nii on ka keskkonnaprobleemide lahendamiseks vaja teada nende tekke lugu ja laiemat ühiskondlikku tausta. Tallinna ülikoolis tegeletakse inimese ja keskkonna vaheliste küsimuste ning piiridega nii ajaloos kui ka tänapäeval.

Targa eluviisi eestvedajana on ülikool sihiks võtnud mõelda kaasa 21. sajandi põhiprobleemidele, uurida nende juuri ja leida lahendusi interdistsiplinaarses koostöös eri valdkondade vahel. Ülikooli keskkonnaajaloo keskus (KAJAK) tegutseb aastast 2011 eesmärgiga anda Eesti erinevatele keskkonda uurivatele distsipliinidele võimalus omavaheliseks ja rahvusvaheliseks koostööks. Keskuses uurivad ajaloolased koos ökoloogidega kliimamuutusi, kirjandusteadlased ja semiootikud looduse esitusi, sotsioloogid, etnoloogid ja ajaloolased toidukultuuri jne.

Keskuse peamised eesmärgid on tuua keskkonnaajalugu ja keskkonnahumanitaaria õppesse, olla koostööpartner meie arvukatele välismaistele partneritele, korraldada konverentse ja süvendada teadmisi keskkonnaajaloost.

Euroopa suurim keskkonnaajaloo konverents

Tänavu augustis korraldab KAJAK Tallinna ülikoolis Euroopa suurima keskkonnaajaloo konverentsi, mis toob siia ligi 500 osalejat kogu maailmast.

Tegemist on Euroopa keskkonnaajaloo ühingu ESEH (European Society for Environmental History) iga kahe aasta tagant peetava konverentsiga, mille teema ongi piirid: „Boundaries in/of Environmental History”.

Ettevõtmise mõte ei ole ainult näidata väliskülalistele Eesti looduse ilu ja teaduse võimekust, vaid anda ka Eesti teadlastele, eri valdkondade tudengitele ja huvitatud tavakuulajatele seest- ja väljastpoolt ülikoole võimalus kokku tulla ja kuulata, mida rahvusvaheline keskkonnaajalugu endast kujutab.

Konverentsi suurejooneline ja mitmekülgne kava ning üha kasvav osalejate arv näitab, et tänavu 20. sünnipäeva tähistaval ühingul läheb hästi. Keskkonnaajalugu on Euroopas ja mujalgi maailmas jätkuvalt tõusuteel, piirid loodusteaduste, ühiskonnateaduste ja humanitaarteaduste vahel üha ähmastuvad.

Konverents toimub 21.–25. augustil Tallinna ülikoolis. Kava leiab ülikooli kodulehelt ning päevapilet maksab tudengile ja pensionärile 15 eurot, tavapilet 35 eurot.

Tallinna ülikooli humanitaarteaduste instituudi erialad leiad siit.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias