Ametnikud üritasid Tartu baaride loodussõbralikule topsiringlusele vett peale tõmmata

 (156)
Rämps, prügi
Rämps, prügiFoto: Ingmar Muusikus

Augustis alustasid neli Tartu baari öise topsiringlusega. Öisel ajal tuli klaasid nagunii lihtsama taara vastu välja vahetada, seni kasutasid kõik selleks ühekordseid plasttopse, vahendavad ERR raadiouudised.

Topsiringlust hakkasid kasutama baarid Möku, Naiiv, Kivi ja Barlova. Kui varem visati nädalavahetuse jooksul ära tuhandeid plastist joogitopse, siis uus süsteem aitas oluliselt vähendada prügi kogust. Nüüd saab klient 2-eurose pandi eest tugeva plastist topsi, mida on võimalik kõikides baarides kasutada ja ka tagastada.

"Mitme baari peale oli lihtsam seda sõnumit edasi anda, et inimesed kuuleksid ja harjuksid uue normaalsusega," sõnas Naiivi juhatuse liige Martin Maatee.

Linna koristajad olid süsteemiga rahul. Kuna kahest eurost on inimestel kahju, vedeleb nüüd hommikuti plastprügi linnas oluliselt vähem. Selline süsteem jäi silma aga Tartu linna ettevõtlusosakonnale. Ametnikud uurisid süsteemi ja otsustasid, et selline asi peab lõppema.

"Kuigi idee on tervitatav, et plasti kasutamist vähendada, siis meie hinnangul on see vastuolus korrakaitseseadusega. Alkoholi tarvitamine on lubatud toitlustusettevõttes või selle ajutises laienduses. Kuid praegu võtavad inimesed topsi ja käivad sellega baaride vahel. Ehk siis avalikus kohas alkoholi tarvitada ei tohi" ütleb Tartu linna kaubandusjärelevalve peaspetsialist Merle Pau.

Seotud lood:

Linnavalitsuse seisukoht tegi baaripidajad nõutuks. Nad küsivad, et kuidas erineb taaskasutatav tops sellest, mida inimesed varem kasutasid. "Plasttopse kasutavad ikkagi kõik ettevõtted kes jooke serveerivad," sõnab Maatee.

Ametnike sõnul tuleb topsiringluse probleeme ülejäänud öisest taarast eraldi vaadata. "Me ei saa kõiki baare kontrollida, et kuskilt kaasa ei võetaks. Kuid praegu me teame, et nende nelja baari koostöö seda soodustab." Linn soovib, et baarid koostöö lõpetaks ja igaüks ainult enda topsidega tegeleks.

Kivi baari omanik Simo Türn aga usub, et topsiringlus võiks hoopis laieneda.

"Ma arvan, et siin võiks seda suuremat pilti vaadata. Peale meie nelja on tundnud ka teised baarid selle vastu huvi. See võiks olla tulevikus Tartus normaalsus, et plastik üldse välja ja oleks ühine topsiringlus. See on meil esialgne pilootprojekt olnud, mis on osutunud edukaks. Aga kuna meil on ka kultuuripealinna staatus, siis praegune topsi kujundus võib muutuda. Ja need asjad on ka reklaam nii linnale kui ettevõtjale, et tutvustada oma linna," arutles Türn.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias