FOTOD: Millised seened on tänavu enim tervisekaebusi põhjustanud

 (36)
FOTOD: Millised seened on tänavu enim tervisekaebusi põhjustanud
Foto: igor.semindeikin

Kõige tähelepanelikum tasub olla sirmikute ja riisikaliste korjamisel, sest just nendega seoses on Mürgistusteabekeskus tänavu kõige rohkem kõnesid saanud.

"Meie kõneliini info alusel on enim segi aetud sirmikuid. Ent seedehäireid tekitavad sel aastal enam erinevad riisikalised, mis on küll söödavad, et siiski tervisekaebusi tekitavad. Üldiselt inimesed ikka teavad või ka kahtlustavad, mis seent söödi, ent helistatakse ka pärast tundmatute seente söömist. Viimased infoliinile 16662 saabunud kõned saabuvad peamiselt inimestelt, kes külas olles on söönud mõnda seenerooga. Telefoni teel me seeni siiski ei määra ja eeldame, et inimene on seened enne meile helistamist kindlaks teinud," ütles Mürgistusteabekeskuse õde-konsultant Mare Oder.

Oderi sõnul võibki seente talumine aastate lõikes erinev olla.
"Kõik seedetrakti häired pärast seente söömist ei näita veel mürgistust, vaid seda, et seeni on raske seedida. Vahel on tervisekaebused aga tekkinud ka seente segiajamise tõttu, kus arvati korjatavat värskelt toiduks kasutatavaid seeni, mis tegelikkuses vajasid kupatamist," selgitas ta.

Sirmikuid kiputakse segi ajama kuning-kärbseseene ja rohelise kärbseseenega.

Suur sirmik. Foto: Veiko Kastanje
Seotud lood:


Roheline kärbseseen. Foto: Vello Liiv


Riisikad kaotavad üldiselt kupatamisel oma mürgisuse. Sooriisikas kui tinglikult söödav seen on aga osale inimestest mürgine ka pärast kupatamist.

Sooriisikad Foto: Ilmar Saabas
Target
Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias