Jahmatavad testitulemused: kui puhast toitu tegelikult restoranides pakutakse?

 (22)
Steffani Pizza taasavamine
Foto: Ago Tammik

BBC uuringust ilmnes, et tuntud kiirtoiduketis pakutava jää sees leidus kolibaktereid. Kuidas olla kindel, et ka meie ei riski toidumürgitusega?

Inglismaa restoraniuksel või -aknal võib märgata erkrohelist kleepsu, mis annab märku toiduhügieeni tasemest. Paraku ei ole Inglismaa, Šotimaa ega Põhja-Iirimaa toidukohad kohustatud seda hinnangut kliendile näitama, vahendab BBC News.

Kõik kohad, mis pakuvad toitu on kontrollitud terviseametnike poolt ning tulemused on viiepallisüsteemis üles märgitud toiduohutusameti veebilehel. Küll aga on sellest vähe kasu, kui oleme otsustanud käigupealt uude söögikohta sisse astuda ning nutitelefoni ei ole käepärast, et veebilehelt hügieenihinnangut kontrollida.

Veebruaris 2016 ilmnes, et Ühendkuningriikide toidukohtadest üheksal protsendil on puhtusehinnang kaks või vähem palli ning 973 söögikohal on hindeks null. Nende seas leidus ka tuntud söögikohti nagu KFC kiirtoidukett, milles pakutava jää sees leidus kõrgel tasemel kolibakteri jäänuseid.

KFC kommenteeris, et nad on äärmiselt pettunud testitulemustes ning seetõttu käivitati koheselt probleemi lahendamiseks uurimine ja hügieenikoolitusprogramm kõigile töötajatele. Kiirtoidukett lisab, et kordusuuringul saavutasid nad kõrgeima puhtusehinde viis viiest ja nad võtavad toidu ohutust ja hügieeni väga tõsiselt.

Toiduohutusameti sõnul soovivad nad, et ka ülejäänud Ühendkuningriigid järgiksid Wales´i eeskuju, kus kõik toidukohad on kohustatud oma hügieenihinnangut nähtaval kohal kuvama ning nad loodavad valitsust veenda selle seaduse kehtestamiseks.

Kuidas saame siiski kindlad olla, millisel tasemel on söögikoha hügieen? Londoni kesklinnas asuva tapase baari omaniku sõnul on värsked lilled tavaliselt heaks märgiks. Samuti soovitab ta ettekandjalt nõu küsida, milline on tema lemmikroog: kui too vastab, et ta ei söö seal kunagi, siis ei peaks ka meie seda tegema.

Toiduhügieeni ekspert soovitab aga aegumatut nippi - kontrollida tualette, kui see on räpane, on suuretõenäosusega seda ka köök.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias