Kuidas kujuneb topsikohvi hind, mida paljud väga kõrgeks peavad? Küsime müüjatelt järele

 (91)
Topsid
TopsidFoto: Taavi Sepp

Kohvi hinna kujundab umbes kümme tegurit. Seda, et inimene lõpuks kolm eurot maksma peab, oleneb ta enda valikutest.

Neljapäeval kirjutas Kasulik topsikohvi hindadest ning tegi ka hinnavõrdluse, kust selgus, et kui tahta, saab väljast kohvi kaasa ka ühe või kahe euro eest, kuid mida uhkemaks lähevad jookide nimed, seda kallimaks ka joogid. Karmimad näited on juba üle nelja euro.

Kuna topsikohvide hind on ohtralt poleemikat tekitanud (eriti Indrek Kasela üleskutse lõpetada kolmeeuroste kohvide joomine), küsisime järele, mida arvavad müüjad hindadest ja kuidas need hinnad kujunevad.

Circle K turundusdirektor Diana Veigel ütles, et kõik oleneb kogusest, maitsest ja kvaliteedist.

"Kolmeeurose kohvi osas tuleks eelkõige vaadata ikkagi seda, et mis koguse kolme euro eest saab ja kas kohvi maitse ja kvaliteet seda hinda väärt on. Seega otsustab tarbija hinna, kvaliteedi ja koguse järgi, kui palju ta on valmis kohvi eest välja käima. Pisike kolmeeurone tass kohvikus ei pruugi tõesti mõistlikult kõlada," ütles ta.

"Meie eelmise aasta uuring näitab, et inimesed ostavad pigem suuremaid kohvisid ning seetõttu on Circle K suur kohv 500 ml suur, et inimene saaks hea hinna eest oma kohvijanu rahuldatud. Ning see ei maksa sugugi 3 eurot."

Seotud lood:

R-Kioski peakokk Riho Aunroos selgitab kõigepealt, et Eesti kohviturgu iseloomustab eelkõige tarbijate ootus kõrgele kvaliteedile. "Võrreldes paljude teiste Euroopa riikidega, peab eestlane väga oluliseks kohviubade kõrget kvaliteeti," ütles ta.

"Kuid lisaks kohvioale on Eesti tarbijale väga oluline ka piimavahu kvaliteet. Seetõttu investeerisime kaks aastat tagasi uutesse masinatesse, et piimavaht R-Kioski kohvijookidel oleks eriti siidine," lisas Aunroos.

Mis siis lõpuks hinna kujundab? "Kohvi omahinna välja arvutamine on äärmiselt keeruline, sest lisaks ilmselgetele komponentidele nagu kohvioad, piim, suhkur või agaavisiirup, tops, kaas, segamispulk, masinate rent ja hooldus, kuuluvad hinna sisse ka maksud, toodete transport, poepinna rent, tööjõukulu, turunduskulu ning R-Kioski puhul ka frantsiisipidajate tulu," loetles Aunroos.

Circle K-s saab 500ml kohvi kätte 2,70 euro eest ning R-kioskis maksab 400ml 2,20 eurot.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias