Kuidas vältida kolme selle hooaja kõige levinumat viirushaigust?

 (3)
Külmetus
Külmetus, foto on illustratiivneFoto: Anni Õnneleid

Sinuiit, noroviirus ja bronhiit on selle hooaja ühed levinumad viirushaigused, millesse nakatumise korral võid veeta haigevoodis vahel lausa nädalaid. Consumer Reports toob välja viisid, kuidas minimeerida neisse viirustesse haigestumise riski.

Sinuiit

Sinuiit ehk ninakõrvalurgete põletik, mis maskeerib end tihti ägeda nohu ja neelupiirkonna põletikuna, on üks vastikumaid ja valulikumaid viiruseid, mis sind sügiskülmaga tabada võib.

See viirus tekib sageli külmetuse tulemusel ja võib avalduda nohus, näopiirkonna valus ja pinges ning põskkoopapõletikuna.

Et vähendada sinuiiti haigestumise riski, pese korralikult ja tihti käsi, söö tasakaalustatult, liiguta end piisavalt ja maga korralikult. Ka suitsetamine võib suurendada haigestumise riski.

Kui oled siiski vastiku haiguse endale külge saanud, on oluline, et puhkaksid end välja ja jooksid sooja teed. Tihti võib abi olla ka apteegis saadaval olevatest ninaspreidest.

Kui sümptomid lähevad hullemaks või haigus ei anna kümne päeva möödudes järele, mine arsti juurde.

Noroviirus

Noroviirust peetakse sageli eksikombel kõhugripiks. Noroviirus põhjustab oksendamist, kõhulahtisust, kõhuvalu ja mõnikord ka palavikku. Tavaliselt põeb keha noroviiruse läbi 48 kuni 72 tunniga.

Umbes pooled noroviirusesse nakatunutest on selle saanud inimestelt, kel juba on noroviirus. Seega ole ettevaatlik nende inimeste läheduses, kel tunduvad antud sümptomid olevad. Pese käsi, eriti pärast tualeti kasutamist ja enne söömist või söögitegemist.

Seotud lood:

Noroviirusesse haigestumise korral puhka korralikult ja joo piisavalt vett. Kui sind painab ebanormaalselt suur janu, uimasus ja tasakaaluhäired, pöördu arsti poole. Noroviirus on väga nakkav, nii et kui oled haige, jää koju: säästad sellega ka teisi.

Bronhiit

Bronhiidi põhiline märk on köha, mis võib kesta kuni kolm nädalat. Tavaliselt on tegu rögase köhaga esimesel kolmel kuni seitsmel päeval ja pärast seda muutub köha kuivaks.

Bronhiidi vältimiseks proovi eemale hoida külmetusest ja gripist, järgides kõiki viiruste riski vähendamise põhimõtteid, mida teistegi ülalnimetatud haiguste puhul. Väldi kokkupuudet inimestega, kes aevastavad või köhivad.

Kui oled bronhiiti haigestunud, hinga sisse kuuma auru ning jäta ühtlasi meelde, et köhimine on kasulik, kuna see aitab su hingamisteesid puhastada bakteritest, mis kopsu jõudes võivad põhjustada kopsupõletikku. Sümptomite süvenemise korral pöördu arsti poole.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias