Lugeja: ID-kaardi sertifikaatide uuendamine katkes. Kaart on nüüd kasutu ka poodides, kus see kliendikaardina kehtib!

 (84)
ID-kaardi sertifikaatide uuendamine
Foto: Anni Õnneleid

Delfi poole pöördus lugeja, kes üritas ID-kaardi sertifikaati uuendada ning see ka õnnestus, kuid ühel hetkel uuendamine peatus ja nüüd ei saa ID-kaarti enam e-teenustes kasutada. Tema pole ainus.

Uuendamise käigus tekkinud rikke tõttu on politsei- ja piirivalveamet pidanud väljastama oktoobrikuu lõpu seisuga 35 uut kaarti garantiikorras. Novembrikuu andmed laekuvad politseile detsembris.

„Nuppu „Uuenda“ vajutades ilmus ekraanile rida eestikeelseid hoiatusi ja soovitusi, ning jätkasin optimistlikult. Asi hakkas edenema. Sain kätte uued PIN-id ja PUK-id ning jõudsin jube etappi number 2/3 kolmest. Elagu! Ja siis äkki ilmus taas ülal hirmutav tekst, seekord paksult ja punasega: „Error transferring https://id-gw.eeti.ee/update-server replied:“ Võisin ette kujutada, mida inglise keelt mitteoskav tavakodanik sellist teksti nähes võis tunda. Igatahes minule oli selge, et siit edasi ei pääse. Aga milles ikkagi küsimus?” kirjutas lugeja.

Selle peale helistas ta ID-kaardi infoliinile 1777.

„Selgitati, et tõepoolest on palju probleeme ja ma ei ole oma hädas üksi ning kui süsteem toimib, siis peaksin kunagi ka etapist 2/3 edasi pääsema. Vabandati, et lihtsalt tehnika veab alt ja miskit pole parata. Soovitati päeva-paari pärast uuesti katsetada, kuna enne kindlasti probleeme lahendada ei suudeta. Antud juhul eirasin seda ajalist soovitust ja püüdsin mõne minuti möödudes kohe uuesti,” kirjutas lugeja.

Seotud lood:

„Seekord lõppes katse tekstiga ekraanil: „Uuendamine ei ole võimalik. Palun pöördu PPA teenindussaali.“ Edaspidised korduvad katsed kuni tänaseni lõppesid sama tekstiga.”

Sarnasesse olukorda ehk vanade ja uute sertifikaatide vahele on jäänud kinni ka paljud teised inimesed. Vanad ID-kaardi paroolid enam e-teenustes ei tööta ning uued samuti mitte.

Sellisel juhul soovitab politsei- ja piirivalveamet pöörduda ID-kaardi infoliinile 1777 või helistada PPA infotelefonile 6123000, kuid kui selgub, et probleemil pole head lahendust, tuleb ID-kaardi omanikul minna PPA teenindusse. „Kui uuendamine ei õnnestu ka PPA teeninduses, väljastatakse uus kaart garantii korras,” ütles PPA pressiesindaja Viktoria Korpan.

Probleeme esineb ka ID-kaardi põhiste kliendikaartidega

Kaart, millel sertifikaatide uuendamine pooleli jäi, on probleemne ka neis poodides, mis kasutavad ID-kaardi põhist kliendikaarti.

Näiteks ei töötanud toimetuse poole pöördunud lugeja ID-kaardi põhine kliendikaart Prisma kaupluses ja Apotheka apteegis.

Prisma kommunikatsioonijuhi Piret Lankotsi seletusel saab tegelikult Prisma konto registreerida ka sõltumata sertifikaatide uuendamisest. "Meie süsteem loeb kaardilt vaid isikukoodi. Testisime ka ise ja meie (ka pooleli jäänud uuendustega) ID-kaardid toimisid kenasti. Samas ei saa me välistada, et tõrkeid esineb – igas poes on paar sellist juhtumit olnud. ID kaartide toimimine ei sõltu meie süsteemidest kahjuks, palume murede korral pöörduda ikkagi ID kaartide väljastaja Politsei- ja piirivalveameti poole," selgitas Lankots.

Prisma Peremarket saab kanda ostud erandkorras manuaalselt inimese kontole, kui poele saadetakse kviituni number ja isikukood aadressile konto@prismamarket.ee.

Ka Rahva Raamat kasutab oma poodides ID-kaardi põhist kliendikaardi süsteemi. Rahva Raamatu turundusjuhi Ingrid Karelli sõnul loetakse selleks ID-kaardilt vaid nimi ja isikukood ning see ei vaja PIN1-ga autentimist ega PIN2-ga digiallkirjastamist.

"Sertifikaatide uuendamise valguses ei ole meil ID-kaardi Rahva Raamatu kliendikaardina kasutamise osas probleeme ette tulnud ja praegu ei ole neid ka ette näha," kommenteeris Karell.

Ta lisas, et ID-kaardi esitamisel on kliendid siiski muret tundnud, et kas neil ID-kaarti ikka „töötab“, kuid raamatupoe klienditeenindajad oskavad seda selgitada.

"Oleme muidugi valmis võimalikeks probleemideks, aga meie püsikliendid ei pea soodustuse ja hüvede saamatajäämise pärast muretsema, sest kliendibaasis on nad nime ja isikukoodi alt leitavad," lisas Karell.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias