Narva kaupluse juht räägib suu puhtaks: mida Venemaalt tulija ostab ja kui palju ta Narvas käib

 (48)
Narva kaupluse juht räägib suu puhtaks: mida Venemaalt tulija ostab ja kui palju ta Narvas käib
Foto: Scanpix

Aastaga on Eesti turul palju muutunud. Lahkunud on varem iga aastaga aina julgemalt Eestimaad külastanud Vene turist. Narvas vaatab näiteks Rimi oma fookuse ümber ja orienteerub varasemast rohkem siseturule.

Kui nädalavahetusel sattuda mõnda rahvarohkemasse kohta Narvas, võib näha palju turiste ning kohalikud nad pole. Paljud neist tulevad koguni Peterburist. „Peterburist Narva palju ja korraga tuleb turiste harva. See on pigem juhus, kui nende otsa sattuda. Vene turist, kes Narvat külastab, on sagedamini pärit ikkagi Leningradi oblastist ning rohkem on neid piirilinna väisamas nädalavahetustel," jagas selgituseks Narva Fama keskuse Rimi juht Julia Viirsalu.

Möödunud nädala (36. nädal) tax free andmeid aasta tagustega kõrvutades ütleb Viirsalu, et kui praegu käis Rimis keskmiselt 25 inimest Venemaalt, siis aasta tagasi samal nädalal tegi poest oste 50-60 inimest. „Vene inimeste hulk on vähenenud poole võrra," võtab Viirsalu numbrid kokku.

Kui aga võrrelda aasta peale kokku toimunud muutust, siis on statistiliste numbrite järgi ainult Fama keskuse Rimist ostvate Vene inimeste hulk vähenenud 41 protsenti.

Viirsalu sõnul ei tule Eestisse üle piiri ükski venelane eesmärgiga siit süüa osta. „Ostetakse muuseas, sel põhjusel, et niikuinii sai Eestisse tuldud. Enamasti toob turiste siia ikkagi puhkus. Käiakse Ida-Virumaa sanatooriumides, aga liigutakse ka edasi Tallinna ja Lõuna-Eestisse. Tartu on aina populaarsem," lisas Viirsalu.

Kui aga Vene turist koju toidukaupu kaasa ostab, vaatab ta, et need oleksid kauasäilivad. „Värske toidu valikust pakuvad neile huvi kohupiimakreemid, kohukesed, hapukoor, kõik juustud aga ka toorjuustud - Merevaik, näiteks," loetleb Viirsalu.

Veel ostetakse kaasa vinnutatud vorsti, toorsuitsu- ja täissuitsuvorste. „Viimasel ajal on populaarsemaks muutunud martsipan, Eesti kommid ja šokolaad aga ka kallis ja kvaliteetne alkohol, šampus. Kui kohv on kampaaniahinnaga, siis seda ostetakse ka," lisas Viirpalu tähelepanekuid kaupluse töötajatelt.

Seda, et Vene turist on Narvast suuresti kadunud, märkab Viirsalu ka Narva Rimi käibes. „Vanasti moodustasid Vene turistide ostud meie kogumüügist kolmandiku. Täna peame turgu ümber vaatama ja orienteeruma rohkem sisekliendi peale - Narva kohalikule, aga ka Sillamäe ja üleüldse Ida-Viru kliendile. Selleks korraldame üritusi, mis siia ka kliente väljastpoolt juurde toob," märkis Viirsalu ning ütles, et Vene turisti kadumine on nende kauplusele aastaga tähendanud 28-protsendilist käibe langust.

Target
Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias