Neli olulist fakti, mida lapsevanemad peaksid uue mobiilihulluse Pokémon GO kohta tingimata teadma

 (23)
Neli olulist fakti, mida lapsevanemad peaksid uue mobiilihulluse Pokémon GO kohta tingimata teadma
Foto: Vida Press

Möödunud nädalast saadik on nutitelefonide uus hullus Pokémon GO. Mäng on ülipopulaarne, kuna see tõmbab ligi nii noori kui vanu.

Mängu on tänaseks alla laetud miljoneid kordi. Selles on kombineeritud mobiiltelefoni videovõtte funktsioon, GPS ehk siis asukohateenus ning karakterid hittmultikast, mis ilmuvad pärismaailma keskkonda, vahendab Consumer Reports.

Mängu mängijad jooksevad ringi ja teevad teineteisega koostööd, et püüda Pokémone (nimi kehtib ühele kindlale ja ka korraga kõigile karakteritele - toim.). Tegemist on nüüdseks kõige paremini tuntud ja kiiremini edu saavutanud näitega sellest, kuidas mäng tuleb reaalsele elule aina ligemale.

Kui Pokémon on oma olemuselt laste sõbralik, on siiski mõningad asjad, millest lapsevanemad peaksid teadlikud olema, et oma laste elu ja tervis - aga ka nende pangakontod - turvalisena hoida.

See võib kujuneda vägagi kulukaks

Kuigi mängu rakendus on saadaval tasuta, on äpis endas teenuseid, mille hinnad varieeruvad 0,99 dollarist kuni 99,99 dollarini (see teeb 14 500 Pokécoini ehk Pokémünti - toim.). Neid saab kasutada erinevate asjade ostmiseks. Seega - enne, kui lased oma lapse mängima, veendu, millised võimalused äpil on. Selle saab seadistada näiteks perega jagamise peale

Teine asi, mis võib mängu mängimise kalliks teha, on see, et see kasutab palju andmesidet. Kui sinu lapse telefonis pole fikseeritud paketti ja/või limiteeritud andmekasutamine aktiivne, siis võib juhtuda, et telefon kasutab üleliia palju andmesidemahtu ning see kajastub sinu kuuarves.

Kõige lõpuks - iga mäng, millega kaasneb laste ringi jooksmine, nutitelefon käes võib kaasa tuua pahandust. Telefon võib maha kukkuda ja puruneda. Selle vältimiseks tasuks investeerida kaitsva telefoniümbrise ostmisesse.

Mängijaid ergutatakse võõrastega kohtuma

Uus äpp küll motiveerib lapsi väljas mängima ning puutuma kokku päriseluliste tegevustega, mis on suurepärane, kuid siin peituvad omad riskid.

Mängu jooksul peavad mängijad tabama Pokémone, treenima ning kasutama võitluses. Tiimitöö on siin väga oluline, et leida üles teatud kohad. See tähendab sageli teiste samas piirkonnas mängivate mängijatega suhtlemist ja kokku puutumist.

Selle mängu kontekstis tasuks vanematel oma lastega pidada üks vestlus maha ning selgitama, millised ohud kaasnevad võõrastega rääkimises ja millised on need ohtlikud kohad, kuhu nad minna ei tohiks.

Teine oht on see, et mäng sunnib kasutajaid hoidma oma silmad ekraanil, mis toob samal ajal liikudes kaasa järgmised ohud - näiteks linnakeskkonnas liikudes, kus on palju liiklust. Kui su laps on piisavalt vana, et ei vaja mängu mängimiseks saatjat, siis paku välja, et ta mängiks seda koos sõpradega grupis liikudes. Kui ta koju liigub, on sul võimalik jälgida tema teekonda.

Mäng kogub personaalset informatsiooni

Registreerimine on Pokémon GO mängimiseks kohustuslik. Ilma selleta mängida ei saa ja firma küsib personaalselt identifitseeritavat informatsiooni - sinu lapse sünnipäeva ja e-maili aadressi. Samuti võimaldab see registreerima läbi sotsiaalmeediakontode, kuigi on võimalik kasutada ka vaid Pokémoni kontot.

Privaatsussätete kohaselt on vanematel õigus keelduda lapse kohta muu info kogumist, kasutamist ilma lapsevanemate teadmata. Kui leitakse, et alla 13-aastase lapse kohta on taolist infot kogutud vanema teadmata, kustutatakse lapse konto ja kogutud informatsioon.

Täpsemaid detaile selle kohta saab lugeda mängi privaatsustingimustest.

Mängu ajal kogub rakendus ka lapse asukohateavet, sõnumeid ja nende sisu, mida teistele mängijatele saadetakse.

Sel on ikka veel oma nõrgad kohad

Mängu arendaja on lubanud mängule uuendusi, kuid praeguse seisuga viskab see sageli ette veateateid ning teateid ülekoormatud serveritest, mis võib mängu kokku jooksutada. Kuna mäng on muutunud väga populaarseks, pole põhjust arvata, et keegi nende jamadega kokku ei puutu. See võib osutuda üsna tüütuks.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias