Pahane lugeja: jälle peavad inimesed äikese tõttu vahetama Telia ruutereid! Miks ei paigaldata valguskaableid?

 (120)
Pahane lugeja: jälle peavad inimesed äikese tõttu vahetama Telia ruutereid! Miks ei paigaldata valguskaableid?
Foto: Elektrilevi

Kasuliku toimetusele kirjutas lugeja, kelles tekitas nördimust nädala alguses välkunud äikese tekitatud kahju Telia ruuterile. Küsisime Telialt, kas valguskaabel oleks tõesti lahendus probleemile, nagu lugejale tundub.

„Telial oli [teisipäeval] hea saak - kümned Nõmme linnaosa eramud olid äikese tõttu sunnitud vahetama oma ruutereid, Järve keskuse esindus oli rahvast umbes ja ka Ülemiste esindusest hakkasid ruuterid otsa saama. Miks ei paigaldata valguskaableid?“ küsis Kasuliku toimetusele kirjutanud lugeja.

Vastab Telia venekeelse kommunikatsiooni juht Irina Kuzina:

Teisipäeval tegi äike tõesti palju kahju nii Tallinnas kui ka teistes piirkondades.

Palume arvestada, et kliendiseadmete äikesekahjustused võivad tekkida nii elektritoite- kui ka sideliini kaudu. Seega kui äikese kahjustused tekivad elektriliini kaudu, siis ei ole vahet, kas kliendil on Telia teenus valgus- või vaskkaabli kaudu. Kui äikese kahjustused tekivad sideliini kaudu, siis on kõne all vaid vaskkaabli kaudu teenuse osutamine.

Hetkel on üle 40% Telia võrgust valguskaablil ning laiendame seda võrku igapäevaselt. Ka Nõmme on osaliselt valguskaablitega kaetud, küll on hetkel valguskaabel peamiselt kortermajades.

Alati ei peagi pikne lööma otse elektri- või telefoniliinidesse. Impulsside tekkeks on piisav näiteks pikse maasse löömine umbes kahe kilomeetri kaugusel elamust või hoonest.

Seotud lood:

Äikese poolt koduseadmetele tekitatud kahjustused võivad olla väga erinevad, alustades sellest, et läbi on vaid ruuteri port. Sealt edasi on juba terve ruuter läbi kärsanud või on lisaks ruuterile ka digiboks kahjustatud. Halvemal juhul võib kahjustatud olla nii ruuter, digiboks kui teler. Telia tehnikud on kokku puutunud ka juhtumitega, kus peale pikselööki on kaablite asemel alles vaid põlenud jutt seinal.

Telia püüab igal äikeseperioodil oma kliente hoiatada võimalike äikesekahjude eest ja jagada samas nõu, kuidas seda riski minimeerida. Äikesekahjude eest hoiatav info on olemas Telia veebilehel. Enamasti eksivad inimesed äikesega seotud ennetustegevustes selle vastu, et seadmed ühendatakse lahti vaid vooluvõrgust. Samas tuleb vaseühenduse puhul seadmete tagant lahti ühendada ka võrgukaabel.

Samuti oleme pikki aastaid rõhutanud, et äikesest (ülepingest) kahjustatud seadmetele ei kehti tootja garantii, mistõttu peab kasutaja võtma parandamise või uue seadme ostu kulud enda kanda.

Kuidas koduelektroonikat äikese ajal kaitsta?

• Ühenda juhtmed ja kaablid seinakontaktidest lahti
Kõuemürinat kuuldes või suvel pikemaks ajaks kodust ära sõites tasub oma koduelektroonika juhtmed vooluvõrgust lahti ühendada. Samuti tuleks eemalda seinakontaktidest internetikaabel ja võimalikud antennijuhtmed. Oluline on need lahti ühendada just seinakontaktist, mitte seadme küljest, sest seinakontaktis olevad kaablid võivad pikselöögist sellegipoolest kahjustada saada.

• Soeta piksekaitsmega voolujuhe
Ülepinge kahjustuste riski aitab vähendada piksekaitsmega voolupikendusjuhe, kuhu saab ühendada korraga mitu seadet. Kui maja vooluvõrk on maandamata, siis piksekaitsmega voolujuhtmest abi pole, sest kaitse peab saama ülepinge ikkagi kuhugi maandada. Samas peab märkima, et pikse otselöögi korral ükski seade kaitset pakkuda ei suuda.

• Kontrolli maja vooluvõrk üle
Vanemates majades on vooluvõrk sageli maandamata ja muretsetud äikesekaitsmed ei pruugi piisavalt toimida. Seetõttu tuleks spetsialistidel lasta oma maja vooluvõrk üle kontrollida ning veenduda, et maja oleks äikese eest võimalikult hästi kaitstud.

• Seadmete taasühendamisel varu kannatust
Pärast äikest varu veidi kannatust – äikese möödudes ja pärast elektriühenduse taastumist saad seadmed voolu- ja internetivõrku tagasi ühendada. Kui telefon on tumm, teler ei näita pilti või internetti pole, soovitame oodata umbes 30 minutit, et ühendus jõuaks iseseisvalt taastuda.

Valguskaablivõrgust:

Meil algas suur võrgu moderniseerimise projekt, mille käigus me soovime 2020 aastaks vana ADSL võrgu kinni panna. Kindlasti on üheks fookuspiirkonnaks ka Nõmme eramajad, osad piirkonnad lahendame kindlasti valguskabliga, kuid osadel klientidel jääb viimane paarsada meetrit võrku ikkagi vase peale, kuid tänu uuemale vase tehnoloogiale nende teenuste kvaliteet ja kiirus kasvab oluliselt. Täpsemad plaanid piirkondade ja tehnoloogiate kohta täpsustame kohe kui plaanid valmis.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias