Politsei manitseb pangakaardi koodi sisestades üle õla vaatama

 (18)
Milliseid nippe pätid kasutavad?
Pangaautomaat
Suurpankade iga neljas rahaautomaat viieeuroseid enam ei väljasta.Foto: Anni Õnneleid

Politsei hoiatab, et pangakaardi PIN-koodi sisestades tasub alati pilk üle õla heita, et keegi pahatahtlik inimene seda ei piiluks.

Sel nädalal kirjutas Kasulik pangakaartide targast kasutamisest, pankade esindajad manitsesid kaarte mitte kolmandate isikute kätte andma, sealhulgas restoranis või baaris teenindaja kätte. Oma kaardil tuleb alati silm peal hoida, sest sellel olevaid andmeid saab kasutada internetis ostude sooritamiseks. Kui keegi kopeerib sinu kaardilt andmed ja selle eest midagi internetist ostab, siis lõpuks jääb tehingu eest vastutama kaardi omanik, kuna tema peab veenduma, et see ei satu võõraste inimeste kätte.

Kesklinna politseijaoskonna ennetus- ja menetlustalituse juhtivuurija Kaido Atspol möönab samuti, et pangakaartide väärkasutust Eestis aeg-ajalt esineb. "Aasta-aastalt on seda üha vähem, ent viipemakse võimalus on teinud leitud või varastatud pangakaardi omakasuks kuritarvitamise kahjuks oluliselt lihtsamaks. Suuremgi murelaps on praegu Eestis turist. Temalt varastatud välismaine pangakaart ei nõua tihtipeale üleüldse PIN-koodi kasutamist ning oste saab teha vaid allkirja esitades. Kui teha viipemakseid võõra kaardiga, käsitleme seda enamasti väärteona, olenevalt võõralt inimeselt omastatud rahasumma suurusest," räägib Atspol.

Seotud lood:

Tallinna kesklinnas oli näiteks taskuvargustele spetsialiseerunud varas, kes varastas rahakotte välismaalastest pensionäridelt ja seejärel kiirustas kohe suurematesse kaubakeskustesse, kus sooritas kaardiga ostusid juveeliäridest või ostis elektroonikapoodidest kalleid telefone. Samuti oli juhtum, kui taskuvaras varastas rahakoti ning kasutas selles olevat pangakaarti sigarettide ostmiseks, kasutades viipemaksu võimalust mitu korda järjest," kirjeldab ta.

PIN-koodi sisestades kontrolli oma seljatagust

Juhtivuurija Atspoli sõnul on olnud juhuseid, kus kannatanu tasub mingi teenuse eest ja ei kontrolli oma seljatagust. "Selja taga on varas, kes vaatab PIN-koodi sisestamist, jätab selle meelde ja veidi hiljem varastab pangakaardi. Seejärel sooritab pangakaardiga oste või võtab automaadist sularaha välja. Seega soovitan alati makse tehes kontrollida oma seljatagust. Lisaks esineb juhtumeid, mil inimene ise annab oma kaardi mõnele tuttavale ja palub endale midagi osta ning selle tegemise asemel ostab inimene endale ka miskit või võtab omale sularaha välja," kirjeldab ta skeemi.

"Et teie pangakaart ja raha ei satuks pahatahtlike inimeste kätte, kontrollige alati makseid tehes, kes teil liiga lähedal seisab või äkki hoopis pingsalt pilku PIN-koodi sisestusalale suunab. Oma pangakaarti ärge andke kunagi kolmandatele isikutele edasi ning PIN-koode ei tohi samuti kellegagi jagada ega neid näiteks pangakaardile kraapida-kirjutada. Samuti näiteks peol käies ei tasu pangakaarti või rahakotti hoida baaris laual, vaid panna see turvalisse kohta. Lauale jäetud rahakott on lihtne saak kogenud taskuvargale," õpetab uurija.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias