Rimist leiti listeeriat. Toiduohutuse tagamiseks kutsutakse tagasi kõik värsked salatid

 (579)
Vaata, millised 39 salatit tagasi kutsuti
Hiiu Rimi avamine
Hiiu Rimi avamineFoto: Ilmar Saabas

Eelmisel nädalal võttis Rimi rutiinsed proovid külmköögi salatiosakonna puhastamata töölaualt. Sel nädala saabunud tulemused näitasid Listeria monocytogenese bakteri leidu. Kordustesti vastused tööpindadelt võetud proovide kohta tulevad esmaspäeval. Välistatud pole ka see, et kordustestid on puhtad. Ettevaatusabinõuna kutsub Rimi siiski tagasi kõik värsked salatid, teatab jaekett pressiteate vahendusel.

„Tegemist oli tööpinnaga, mis puutus kokku salati valmistamiseks kasutatavate materjalidega,“ sõnas Rimi kvaliteedijuht Algis Murumaa. „Oleme kahtlusalused toorained samuti saatnud testimisele – need vastused saabuvad järgmise nädala jooksul. Leiust on teavitatud nii hankijaid kui ka Veterinaar- ja Toiduametit. Nemad on omakorda asunud antud tooteid ja toorainet uurima.“

Murumaa märkis, et nad ei tea hetkel ka seda, kas listeeriat on konkreetsetes toiduainetes üle piirnormi või kas seda üldse seal on, kuid Rimile on kõige olulisem klientide ohutus. „Seetõttu otsustasime tagasi kutsuda kõik Rimi köögi värsked salatid, mis antud tööpinna või võimalike nakatunud toorainetega kokku puutusid. Tuletan meelde, et ohutus koguses pole listeeria tervisele kahjulik ning korralikult kuumtöödeldud toodetes seda ei esine.“

Rimi keskköögis algab täna põhjalik suurpuhastus, mis kestab homme õhtuni. Mitte ühtegi värsket salatit Rimi köögist enne ei väljastata, kui on tulnud kinnitus, et nii tööpinnad kui tooraine on puhtad. Samuti võttis Rimi kasutusele kiirtestiseadme, millega saab tööpindadelt võetud proove analüüsida ning mis annab vastuse 24 tunni jooksul.

Seotud lood:

„Teeme tihedalt koostööd VTA-ga ning nende ametnikud on meil abiks ka antud juhtumi puhul. Võtame olukorda täie tõsidusega ning tarvitusele kõik abinõud, et taolisi juhtumeid edaspidi ennetada. VTA küll ei andnud meile korraldust tooted tagasi kutsuda, kuid ettevaatusabinõuna teeme seda siiski,“ rääkis Murumaa. „Olukord on kahetsusväärne vaatamata meie pingutustele tagada igakülgne toiduohus. Meie jaoks on kõige tähtsam välistada täielikult oht tarbijatele. Kontrollime kõike tõsise põhjalikkusega, kuna listeeria teema on väga hell nii tarbijatele, edasimüüjatele kui ka tootjatele. Iga ebatäpne või ebatõene väide kahjustab kõiki osapooli, mistõttu vastutustundlikkus on täna kõigi toiduga tegelevate osapoolte peamine märksõna.“

Tagasikutsutud tooted:

Kikerherne- kinoasalat 1kg

Kinoa kanalihasalat 250g

Kikerherne-kinoasalat 250g

Täisterapastasalat 250g

Sinihallitusjuustu-spinatisalat 250g

Spinati maasika-rabarberi dessert 140g

Pardi-tatrasalat 300g

Itaalia pastasalat 300g

Täidetud munad 220g

Eelroog soolaheeringast 330g Rimi

Võileivatort lõhega 500g Rimi

Võileivatort kiluga 500g Rimi

Kasukasalat 380g Rimi

Retrovaagen 500g

Kasukasalat 2kg

Rosolje 2kg

Kartuli-singisalat 2kg

Sünnipäevasalat 2kg

Sünnipäevasalat 500g

Kartuli-singisalat 200g

Kartuli-singisalat 500g

Rosolje 500g

Kartuli-lihasalat 500g

Lihtne kartuli-munasalat 300g

Must leib kiluga 550g

Kasukasalat 1kg

Sünnipäevasalat 1kg

Kartuli-singisalat 1kg

Rosolje 1kg

Kartuli-lihasalat 1kg

Lihtne kartuli-munasalat 1kg

võileivatort tuunikalaga 1kg

Must leib kiluga 550g

Täidetud muna-singirullivaagen 1kg

Retrovaagen 500g

Täisterapastasalat 600g

Kikerherne-kinoasalat 600g

Kinoa-kanalihasalat 600g

Sinihallitusjuustu-spinatisalat

Mis on listeeria?

Maailma Tervishoiuorganisatsioon kirjutab, et listerioosi tekitab bakter nimega Listeria Monocytogenes ja see on üks kõige ohtlikum toidu kaudu leviv haigus terves maailmas. Kuigi haigus on väga harv, võib see olla siiski surmav.

Erinevalt teistest toidu kaudu levivatest bakteritest võib listeeriabakter paljuneda isegi madalatel temperatuuridel ehk külmkappides. Haiguse võib saada toidust, aga ka inimeselt-inimesele, ka rasedatelt sündimata lapsele.

Listerioos avaldub kahes erinevas vormis: invasiivne ja mitteinvasiivne. Mitteinvasiivne listerioosi sümptomiteks on kõhulahtisus, lihasvalud, peavalu ja palavik. Sümptomid avalduvad tavaliselt paari päeva jooksul ja haigus tekib, kui süüa toitu, milles on kõrge doos listeeriabaktereid.

Invasiivne listerioos tekib tavaliselt inimestel, kellel on nõrk immuunsüsteem: vanurid ja lapsed, rasedad ning vähiravi saavad inimesed. Sümptomid on meningiit, palavik, lihasvalud ja veremürgitus. Inkubatsiooniperiood varieerub mõnest päevast kuni kolme kuuni.

Listeeriabakterit on leitud valmistoodetes nagu liha, pasteet, suitsutatud kala, piimatoodetes, kalas, salatites ja puu- ning juurviljades.

Varakult diagnoositud listerioosi saab ravida antibiootikumidega.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias