Tähelepanematus võib tulusid deklareerides jätta osa tagasisaadavast rahast saamata

 (14)
Tuludeklaratsioon
TuludeklaratsioonFoto: Taavi Arus

Reedel alanud tulude deklareerimine on toonud ühest küljest kaasa rõõmu, et õnnestub oma kohustus riigi ees minutiga ära täita, teisalt aga tuleb olla ka tähelepanelik, sest umbes pooled kõigist deklaratsioonitäitjatest peavad e-MTA lehel tegema andmeid kinnitades rohkem kui ühe klõpsu, et kõik vajalikud rahatagastust mõjutavad andmed esitatud saaksid, kirjutab ERR.

Maksu- ja tolliameti (MTA) andmetel pääseb tänavu umbes 50 protsenti kõigist tuludeklareerijatest nende uuest vormist läbi ühe klõpsuga ehk sisuliselt ühe minutiga.

Teisel poolel inimestest tuleks kontrollida eluasemelaenuintressi, laste koolituskulude ja lastetoetusega seonduvate kulude-tulude arvestamist, et kõik andmed oleksid tuludeklaratsiooni esitamisel arvesse võetud.

Kui vaikimisi on mõne rea lõpus "null", aga andmete esitaja teab, et ta on kas tasunud eluasemelaenu või lapse huviringide eest, siis tasub rida lahti klõpsata ning tutvuda MTA andmetega - seal võib peituda info, mis tuleks deklaratsioonile kanda. Seda mitte tehes aga andmed ise avaldusele ei jõua ning inimene kaotab raha, mille ta riigile maksude tasumiseni enam on maksnud.

Just tasutud eluasemeintresse pole paljud maksumaksjad oma deklaratsioonil eest leidnud. Esimene eeldus on see, et inimene on need ise internetipangast teele pannud, milleks tuleb oma panka volitada andmed maksuametile edastama.

Seotud lood:

Ka lastega seotud kulusid-tulusid deklareerides tasub olla ettevaatlik, kuna olukorras, kus täiendava maksuvaba tulu real ei kajastu vaikimisi näiteks lapsetoetus, kui seda on saanud teine vanem.

MTA kommunikatsioonijuht Rainer Laurits selgitas ERRile, et viimasega võib probleem tekkida, kui isa soovib võtta arvesse laste eest saadavat täiendavat maksuvaba tulu, kuid igakuise lapsetoetuse saaja on ema. „Seetõttu ongi laste täiendav maksuvaba tulu eeltäidetud just ema tuludeklaratsioonile. Kui isa soovib ise täiendavat maksuvaba tulu arvesse võtta, siis tema näebki seda alles järgmisel real, kus tal on võimalus abikaasa käest kasutamata maksusoodustust arvesse võtta," selgitas Laurits.

Loe refereeritud artiklit pikemalt ERR-ist.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias