Vaktsiinid tuuakse inimestele lähemale. Tänasest saab gripi vastu vaktsineerida apteekides

 (14)
Perearst Laura Prett ja vaktsineerimine
Foto on illustreerivFoto: Ilmar Saabas

Täna algab kuu aega kestev pilootprojekt, mille jooksul saab gripiviiruse vastu vaktsineerida esmakordselt ka Eesti apteekides.

Eesti Apteekide Ühenduse (EAÜ) juhatuse liige, proviisor Kristiina Sepp avaldas lootust, et võimalus vaktsineerida apteegis aitab ennetada ja vähendada gripiviirusesse haigestumist ja gripisurmasid ning tõsta elanikkonna teadlikkust vaktsineerimise olulisusest.

„Apteegid asuvad mugavates ja lihtsasti ligipääsetavates kohtades ning on pika lahtiolekuajaga, mis loob inimestele hea võimaluse vaktsineerimas käia ka peale tööpäeva," nentis Sepp.

Sepa sõnul haigestus eelmisel gripihooajal viirusesse tuhandeid ning suri ligi sada inimest. „Samas on Eesti elanikkonnast gripi vastu vaktsineeritud vaid 4%, mis on Euroopa madalaim näitaja. See number väljendab selgelt, et meie inimeste teadlikkus viiruse ohtlikkusest ja vaktsineerimise olulisusest on väga madal," ütles projekti eestvedaja.

Seotud lood:

Praktika tõestab, et vaktsineerimine on päästnud maailmas rohkem inimelusid kui ükski teine sekkumine. Oluline on Sepa sõnul tänada Terviseametit, Ravimiametit ja vaktsineerimist teostavaid partnereid ideega kaasa tulemise eest

Oluline on ennetus

Terviseameti peadirektor Merike Jürilo sõnul tuleb lisaks haigena kodus püsimisele rõhku panna ka gripi ennetamisele ning apteekides vaktsineerimine on üks võimalus see inimese jaoks mugavamaks teha.

„Gripi leviku tõkestamiseks on vaja kogu ühiskonna tuge, mistõttu võiksid end vaktsineerida ka riskigruppi mittekuuluvad inimesed, sest nendelt võib viirus edasi kanduda väikelastele, vanuritele või kroonilisi haigusi põdevatele inimestele, kellele võib gripp osutuda eluohtlikuks," ütles Jürilo.

Teiste riikide kogemus kinnitab, et apteekides vaktsineerimine on toonud häid tulemusi ja vähendanud grippi haigestumist. Praegu vaktsineeritakse apteekides juba 12 Euroopa riigis. Eestis viivad vaktsineerimistoimingut läbi tervishoiuteenuse osutajate juures töötavad vastavasisulise väljaõppe läbinud tervishoiutöötajad.

Pilootprojekt "Gripiviiruse vastu vaktsineerimine apteegis 2018/2019 hooajal" kestab 10. oktoobrist 10. novembrini valitud apteekides üle Eesti. Vaktsineerida saab Tallinnas, Tartus, Jõhvis ja Kuressaares kokku 15 apteegis. Kaasatud on kõik suuremad apteegiketid: Apotheka, Benu, Südameapteek ja Euroapteek.

Apteeke, kus end vaktsineerida saab, näeb veebilehelt www.vaktsineeriapteegis.ee.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias